Návraty do minulosti

Bitva u Kresčaku: Český král z boje neutekl. Bojoval i slepý a strach měl jen o syna

Návraty do minulosti

Bitva u Kresčaku: Český král z boje neutekl. Bojoval i slepý a strach měl jen o syna
Model bitvy u Kresčaku

Rádio vašeho kraje

Je těžké si představit, že válka může trvat sto let. Právě tak však bývá označován konflikt mezi Anglií a Francií, který trval dokonce 116 roků.
Marek Mojžíšek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Bitva u okres jako. Je těžké si představit, že válka může trvat 100 let. Právě tak však bývá označován konflikt mezi Anglií a Francií, který trval dokonce 116 roků. Musíme si ale uvědomit, že se střídali roky víceméně bez bojů s roky velmi krvavými. V jedné z klíčových bitev se pak objevila i česká stopa. Zahynul v ní král Jan Lucemburský. Roku 1346 se tento český král u krosčeku na východním pobřeží kanálu La Manche postavil po bok francouzského krále Filipa šestého potíž byla v tom, že Jan byl již mnoho let takřka slepý. I když byli Francouzi v přesile, bitva se pro ně nevyvíjela dobře. Nečekané ztráty jim zasadili například angličtí lučištníci. Následoval boj muže proti muži, který byl podle dobových zpráv velmi krutý. Zvěsti kronikářů se různí, ale jedno je jisté. Jan Lucemburský se strachoval pouze o bezpečnost svého syna a sám se nechal spolubojovníky dovést do největší bitevní vřavy, kde byl také zabit. Jestli skutečně vyřkl památná slova, toho bohdá nebude. Aby český král z boje utíkal, už asi nikdo věrohodně nedokáže. Český král každopádně z boje neutekl. Francouzská strana utrpěla těžké ztráty a válka se vlekla dál.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají