Náš host

Přírodu chráníme tam, kde to známe, říká ředitel Českého svazu ochránců přírody

Náš host

Přírodu chráníme tam, kde to známe, říká ředitel Českého svazu ochránců přírody
Petr Stýblo, ředitel Českého svazu ochránců přírody

Plzeň

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) je velká organizace a řeší mnoho témat. Má něco kolem 7000 členů po celé České republice.
Iva Kokešová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte náš úterní dopolední programu. Máme 10 minut po 10. a vítáme dnešního hosta. A tím je ředitel Českého svazu ochránců přírody, pan Ing. Petr Stýblo. Dobrý den. Dobrý den. Pane inženýre, pojďme v úvodu našeho povídání udělat takovou malou vizitku Českého svazu ochránců přírody. Definují ta nám ho. Popište nám toto organizaci, prosím.

  • Já se o to pokusím. Ono to není úplně jednoduché, protože Český svaz ochránců přírody je organizace velká a řeší mnoho témat. Ve stručnosti, co nás asi spojuje, co spojuje naše členy, kterých je kolem 7000 po republice, je, že se, že máme rádi přírodu a že se snažíme pro tu přírodu něco dělat pokud možno v terénu, venku. Ty naše organizace, tak jsou různě specializované, ale zase spojuje je to, že chrání přírodu, ale třeba i historické hodnoty ve svém okolí? Ano, ne. Snažíme se z Prahy chránit Šumavu. Snažíme se prostě ochránit to tam, kde to bezvadně známé, kde jsme každý den.

  • Víme, můžeme si sledovat i případná ohrožení těch hodnot. Takže takže to je, asi to je asi podstata našich lidí. Řeší biodiverzitu, což je dneska velké téma. Druhovou rozmanitost už 30 let, 40 let. Někdo chrání orchideje, někdo se louky, aby tam rostly. Hořičky, někdo vyvěšuje budky pro ptáky. Ta činnost je nesmírně pestrá. Máme potom program, který je zaměřený na záchranu hendikepovaných zvířat, Národní síť záchranných stanic, kde se snažíme prostě udržet při životě systém záchranných stanic takový, aby když někdo kdekoliv v Česku najde zraněné nebo nějak jinak postižené divoké zvíře, tak tomu zvířeti bylo co nejrychleji profesionálně pomoženo. S cílem vyléčit, vrátit do přírody. Máme program mnohem modernější, program rozvoje pozemkových spolků pro to, že všichni dobře víme, že pokud chceme něco ochránit, tak je úplně nejlepší, když to vlastním anebo když se domluvíme s vlastníkem, aby ty cennosti těch pozemků, které vlastní, ty přírodní hodnoty, tak aby ochránil sám. Takže to tady rozvíjíme už skoro 20 let. Navazujeme na hnutí pozemkových spolků, který tedy bylo za první republiky a a je to hodně úspěšná věc.

Ostatní také poslouchají