Laboratoř

Proč potřebujeme spánek? V mozku se uklízí poškozená DNA

Laboratoř

Proč potřebujeme spánek? V mozku se uklízí poškozená DNA
Nutnost uklízet v buněčném jádře je i odpovědí na zdánlivě naivní otázku, proč zvířata spí, i když tak riskují odhalení predátory.

Plus

Vědci z Izraele objevili další důvod, proč bychom měli spát. Na pokusné rybce doložili, že spát potřebují i jednotlivé nervové buňky v mozku, aby si mohly uklidit poškozenou DNA v jádře. Během spánku se opravují chyby dědičné informace, které se nahromadily přes den. (repríza)

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co jedli předchůdci původních obyvatel Ameriky v době ledové před více než 12000 lety? Jak různé národy stárnou a jak spí nervová buňka? To budou náměty pořadu, do kterého zveme vědce a herce. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Mi pozvání do dnešního pořadu přijali zoolog Pavel Stopka. Dobrý den. Vy je informatik a molekulární genetik Jan Pačes. Dobrý den a herec a režisér Ondřej Kepka. Hezký den. Vítám vás všechny. Archeologové ze dvou univerzit v regionu Buenos Aires doložili, že v oblasti dnešní Argentiny lidé před 12 a půl 1000 lety lovili a zpracovávali maso obřích lenochodu. Ostatky těchto vyhynulých zvířat se našly už dřív nalezišti kam po Labor Day na severovýchodě Argentiny. Novinkou je úprava údajů o stáří nálezu. Tito obří lenochodi vyhynuli s koncem doby ledové před 11700 lety. Toto je nová informace, ale každopádně nás hlavně zajímá, jak vypadaly, jak žili. Zoolog má úvodní slovo Pavel Stopka.

Ostatní také poslouchají