Jak to vidí...

Sociolog Vašečka: Změny v justici jsou jenom začátek. Roberta Fica by mohla zastavit Komise EU

Jak to vidí...

Sociolog Vašečka: Změny v justici jsou jenom začátek. Roberta Fica by mohla zastavit Komise EU
Slovenský premiér Robert Fico (Smer)

Dvojka

Slovenská vláda schválila novelu, která má k 15. lednu zrušit Úřad speciální prokuratury. Ten dohlížel mimo jiné i na vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky v roce 2018. Nově by měli prokuraturu zastupovat u specializovaného trestního soudu prokurátoři krajských prokuratur. Čím vláda svůj návrh zdůvodňuje? A co by tomu mohlo zabránit? Sociolog Michal Vašečka se ještě vyjádří ke slovenskému úspornému balíčku i k touze Petra Pellegriniho stát se prezidentem.
Michal Vašečka, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČRo dvojka uvádí pořad, jak to vidí.

  • Evropská komise vyzvala Slovensko, aby upustilo od změn trestního zákoníku ve zrychleném řízení a od zrušení elitní složky prokuratury bez důkladného uvážení. Slovenská vláda totiž schválila novelu, která má k 15. lednu zrušit úřad speciální prokuratury. Nově by měly prokuraturu zastupovat u specializovaného trestního soudu prokurátoři krajských prokuratura. Tento úřad dohlížel mimo jiné na vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky v roce 2018. Pane Vašečko, čím vláda zdůvodňuje vůbec tento návrh? Podle premiéra Fica například ohrožuje lidská práva.

  • Ano, tak v podstatě si to považovali za mne a já chceme povídat na začátku, že neděje.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají