Jak to vidí...

Sociální geograf Drbohlav: Každý desátý člověk u nás je cizinec. Počty nelegálních migrantů neznáme

Jak to vidí...

Sociální geograf Drbohlav: Každý desátý člověk u nás je cizinec. Počty nelegálních migrantů neznáme
Ukrajinské ženy a děti na cestě do bezpečí

Dvojka

Odhaduje se, že nelegálních migrantů jsou v Evropské unii tři až čtyři miliony. V České republice je to mezi patnácti až tři sta tisíci. „Experti skutečně nevědí, kolik se u nás pohybuje neoprávněně působících migrantů,“ vysvětlil sociální geograf z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Dušan Drbohlav. Poslechněte si názory na téma nelegální migrace, fenomén převaděčství a neoprávněné ekonomické aktivity cizinců. Jak to vidí… na Dvojce moderuje Zita Senková. 
Dušan Drbohlav, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČRo dvojka uvádí pořad, jak to vidí.

  • O půl deváté. Příjemný den přeje Zita Senková. Vítejte u půlhodiny aktuální publicistiky. Hostem dnešního, jak to vidí, je Dušan Drbohlav, prof. Univerzity Karlovy z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty, vedoucí geografického migračního centra, kde o migrace. Pane profesore, vítejte. Dobrý den. Dobré ráno. V příštích minutách se zaměříme na nelegální migraci, fenomén převaděčství a neoprávněné ekonomické aktivity cizinců. Přeji nerušený poslech.

  • Každý 10. člověk v ČR je cizinec. Více než polovina pochází z Ukrajiny. K poslednímu červnu letošního roku bylo na našem území 1036798 cizinců. Vyplývá to ze čtvrtletní zprávy ministerstva vnitra o migraci. Pane profesore, co tomu říkáte? Mohu ještě dodat, že více než polovina cizinců s povolením k pobytu či s dočasnou ochranu pocházela z Ukrajiny. Ke konci června jich bylo přes půl milionu. Následovalo Slovensko, Vietnam. Rusů v Česku na konci pololetí bylo 42505.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají