Jak to vidí...

Politolog Just: Tak vyhrocené finále jsme ještě nezažili. Vášně ale nesplasknou ani po volbách

Jak to vidí...

Politolog Just: Tak vyhrocené finále jsme ještě nezažili. Vášně ale nesplasknou ani po volbách
Protivládní demonstrace na Václavském náměstí.

Dvojka

Vystřelená nábojnice, anonymní dopisy, konec kontaktní kampaně i zrušení mítinků kvůli nemoci. Tak vyhrocené volební finále Česká republika ještě nezažila. Nakolik je prezidentskými volbami společnost rozdělená? Co ji štěpí? A není přímá volba prezidenta pro českou společnost destabilizující? Politolog Petr Just v audiozáznamu ještě přiblíží zákulisí předčasných parlamentních voleb na Slovensku a vysvětlí, jaké šance na návrat má Robert Fico.
Petr Just, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zrušené mítinky Petra Pavla kvůli nemoci, jeho výzva Andreji Babišovi, aby uklidnil vášně a zmírnil kampaň, vzápětí Babišovo zveřejnění anonymního dopisu s výhrůžkou smrti, ukončení kontaktní kampaně a poté žádost o dočasnou policejní ochranu i kvůli nálezu vystřelené nábojnice v místě jeho bydliště a apel na zastavení zloby, nenávisti a agresivity. Pane Juste, tak vyhrocené finále přímé volby hlavy státu ČR ještě nezažila.

  • Co cítíte jako občan i jako politolog?

  • Máte pravdu. Nezažili jsme to, a to jsme si mysleli před pěti i 10 lety, že zažíváme velmi vyhrocené kampaně. Ale ukázalo se, že oproti tomu, co zažíváme v tomto mezidobí mezi prvním a druhým kolem, to ještě byla relativně relativně poklidná. Dobal, zdůrazňuji relativně poklidná doba, tak je. Musím bohužel konstatovat, že trošku jsme se obávali toho, teď myslím my jako politologové, odborná komunita, že k podobným situacím bude docházet, a to nejenom v kontextu přímé volby, která už sama o sobě má tudíž zakotvenou nějakou tu mnohem větší polarizaci společnosti, ale i v kontextu toho, že do druhého kola se dostal mimo jiné jeden z kandidátů, který je znám svou poměrně tvrdou agresivní kampaní a že samozřejmě jeho přítomnost druhém kole bude podobné kroky a podobnou polarizaci ještě více prohlubovat a vyvolávat. Takže bohužel bohužel to slovo také zdůrazňuji. Musím konstatovat, že mě to zase až tak nepřekvapuje a obával jsem se, že to bude mít podobný průběh.

Více z pořadu