Jak to vidí...

Novinář Kytka: S pokusem o atentát se vždy vzedme vlna naděje, že bude společnost lepší. Obvykle se ale moc nezmění

Jak to vidí...

Novinář Kytka: S pokusem o atentát se vždy vzedme vlna naděje, že bude společnost lepší. Obvykle se ale moc nezmění
Ficovi podporovatelé před Fakultní nemocnicí s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banské Bystrici, kde je slovenský premiér hospitalizovaný

Dvojka

Jaké jsou britské komentáře k dění na Slovensku, kde došlo k atentátu na premiéra Roberta Fica? Jak daleko je realizace plánu Spojeného království ohledně deportace nelegálních migrantů do Rwandy? A jak Londýn reaguje na výhrůžky Moskvy? Na otázky odpovídá přímo z Velké Británie novinář Ivan Kytka.
Ivan Kytka, Jan Burda

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dnes je to týden od střelby na slovenského premiéra Roberta Fica po zasedání kabinetu v Handlové. Slovenský premiér je od té doby v péči lékařů. Jak britská média referovala o atentátu?

  • Řekl bych, že ten samý den nebo to samé odpoledne. To bylo v Británii bezpochyby zpráva číslo jedna po několik hodin. Zařadila ji do čela svých. Byl ten u BBC i komerční televizní a rozhlasové stanice. Vyvolalo to v Británii velký poprask a vyvolalo to tak trochu hlubší pohled do země nebo zkoumání země, o které toho Britové jinak příliš mnoho neví, protože podíváme-li se na bývalé federální Československo, tak ten britský zájem, ať už politický, i hospodářský nebo obyčejný lidský a turistický, tak ten se soustředí skutečně spíše na tu západní polovinu bývalé federace, tedy na ČR. Takže někteří z nich hledali na mapě i myslím komentátory, kde vlastně je Handlová, jak daleko je od Bratislavy, kde je místo původu toho domnělého pachatele? A vyvolil to takový zájem, bez kterého, myslím si, by se politická reprezentace i Slováci jako občané země obešli, protože pochopitelně ty souvislosti nebyly pro pověst země příliš příliš příznivé.

  • První plán na politický smír po atentátu na Roberta Fica, zdá se ztroskotal. Místo kulatého stolu všech parlamentních stran pořádaného končící prezidentkou jejím nástupcem, se Slovensko na neštěstím zmítá v dalších politických bojích. Byť v úterý slovenská sněmovna parlamentem odsoudil atentát na premiéra Fica. Vyzval k zastavení šíření nenávisti. Pane Kytko, zaznamenal jste v britských médiích nějaký komentář k té společenské politické situaci na Slovensku?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají