Jak to vidí...

Na odlivu mozků ze Slovenska vydělávají i Britové. V Británii mají Slováci pověst pracovitých a kreativních lidí, říká novinář Kytka

Jak to vidí...

Na odlivu mozků ze Slovenska vydělávají i Britové. V Británii mají Slováci pověst pracovitých a kreativních lidí, říká novinář Kytka
Britská a slovenská vlajka

Dvojka

Jak britská média reflektovala výsledky slovenských prezidentských voleb? V jakém stavu je britská armáda? Novinář Ivan Kytka okomentuje i nový skotský zákon na ochranu před nenávistí.
Ivan Kytka, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V polovině června usedne v Grasse Djokovičovi paláci v Bratislavě Peter Pellegrini. Nejenom na Slovensku, ale také třeba u nás v ČR se bouřlivě diskutuje o mnoha otázkách. Hlavně o tom, jak naloží se svým mandátem, jaký bude jeho vztah s vládou Roberta Fica, kdo po něm převezme vedení v Národní radě i ve straně hlas sociální demokracie, kterou po odchodu od Ficova směru pan Pellegrini založil. Ivane, jaké ohlasy vyvolalo ve Velké Británii zvolení dlouholetého politika budoucím prezidentem Slovenské republiky?

  • Tak Slovensko a Bratislava nový prezident se dostaly na stránky prakticky všech seriózních britských novin, což nebývá obvyklé. Musím říci, že britský tisk a ČR a Slovensko sleduji z různých důvodů tady pravidelně a Slovensko obvykle zůstává ve stínu ČR. Pokud jde o události nebo pokud jde o návod i pro turisty kam kdy a jak se podívat. Jak tentokrát například Timesy napsaly, že volby vynesly k moci. A teď prosím, cituji to není můj pohled pofidérní proti putinovské politiky na Slovensku. Všímají si, že na hlavní londýnské třídě v centru města na adventní den mohl teď pátrají vlajky 32 členských zemí NATO jako připomínka 75. výročí založení aliance. No a komentátor listu k tomu uvádí, že tu slovenskou a maďarskou by snad bylo lépe posunout symbolicky o několik set m dál k velvyslanectví Ruské federace v Londýně, které si nachází v sousední čtvrti. Možná stojí za to k tomu dodat, že ta slovenská vlajka by se tak ocitla také blíže k českému velvyslanectví, které je v těsném sousedství v těch místech. The Financial Times uvádějí, že ta prezidentská volba byla vlastně všelidovým hlasováním o důvěře ve vládu Roberta Fica a slovenský premiér tu volbu ustál jinak, říká, cituji své vlastní zdroje na Slovensku, podle kterých v osobách Roberta Fica a Petra Pellegriniho, a znovu zdůrazňuji, cituji, zabloudili do evropské politiky v rámci a medvědi. Není prý zcela jasné, kdo je kdo. Snad to má být narážka na to, že na Slovensku se medvědi přemnožili a je třeba mít se před nimi na pozoru. The Guardian pak zaznamenává Pellegriniho vítězství. Připomíná, že končí a dosluhující prezidentka Čaputová letos nekandidovala znovu, protože v úřadu dostávala výhrůžné dopisy, které jí hrozily smrtí. List připomíná, že Fico zvítězil v prezidentských volbách vlastně až na třetí pokus, byť není tentokrát prezidentem osobně. On nejdříve prohrál sám s pozdějším prezidentem Kiskou a v minulých volbách že se krok dal jim podporovaný kandidát právě se Zuzanou Čaputovou, takže na třetí pokus mu to vyšlo. Tolik ve zkratce britský tisk s tím vy jste, Ivane, říkal, že například list The Guardian se věnoval mimo jiné i už prezidentské kampani a všímá si odliv mozků ze Slovenska.

  • Máte pravdu. The Guardian si dal možná jako jediný list tu práci, že když se do Bratislavy svého vlastního korespondenta a reportoval tedy už několik dní před tím přímo z místa konání voleb. On ten problém odlivu mozků ze Slovenska uváděl na příkladu mladého vysokoškolského studenta a Marka, pro kterého prý osobně pro to, aby zůstal na Slovensko, je nepřijatelné zastavení pomoci Bratislavy Ukrajině, jak jde jen v teď. V tomto kontextu také citoval statistiku OECD, tedy průmyslově nejvyspělejších zemích, podle které dochází k odchází ze Slovenska 20 % vysokoškoláků do světa. Evropský průměr pro migraci vysokoškolských vysokoškolsky vzdělaných lidí je přitom jenom čtyři %. No a reportér The Guardianu ze Slovenska, z místa, tedy z Bratislavy, uvádí také, že na tom odlivu mozků vydělávají nejvíce Češi.

Více z pořadu