Jak to vidí...

Ilona Švihlíková: České provedení zastropování je ukázkou toho, jak by se to dělat nemělo

Jak to vidí...

Ilona Švihlíková: České provedení zastropování je ukázkou toho, jak by se to dělat nemělo
Topení

Dvojka

Tuzemské hospodářství roste, kupní síla domácností nikoliv. Jak efektivní budou vládní kroky proti dopadům drahých energií a proč by česká vláda mohla stropovat ceny lépe? Ekonomka Ilona Švihlíková v audiozáznamu ještě zhodnotí, které kroky Evropské komise mohou stabilizovat a změnit energetický trh, a prozradí, zda Evropě reálně hrozí blackout.
Ilona Švihlíková, Jan Burda

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Už budeme trochu čísel. Trochu citace. Česká ekonomika si ve druhém čtvrtletí tohoto roku udržela růst, který byl podpořený zejména kapitálovými výdaji. Na druhé straně ale reálný pokles příjmů domácností vedl k oslabení spotřeby. Dal totiž zrychloval růst cen v celém hospodářství. To uvádí Český statistický úřad, který ve své nové zprávě dodává, že prudký růst spotřebitelských cen způsobil mimořádně silný propad kupní síly domácností. Průměrná mzda ve druhém čtvrtletí meziročně nominálně vzrostla o více než čtyři %, ale reálný pokles dosáhl téměř 10 %.

  • Paní Švihlíková, váš komentář.

  • Když se díváme vlastně na tyto ekonomické údaje, vždycky dobré si uvědomit, jestli srovnáváme s předchozím čtvrtletím nebo meziročně. A když srovnáme meziročně, tak je potřeba se podívat, co bylo, jestli třeba nebyla pandemie, to znamená, do jaké míry třeba ty výdaje byly nějakým způsobem ochromené, což se týká hlavně a hlavně těch investic. Zpráva o té kupní síle, to je něco, co zažíváme asi všichni nebo téměř všichni a je samozřejmě pro ekonomiku to není dobrá zpráva, protože ČR, podobně jako jiné vyspělé země, prostě ta hlavní komponenta je spotřeba domácností. Nic špatného na tom není. Je to prostě nějaká ukázka naší a naší životní úrovně. No, protože většina lidí žije ze mzdy, tak samozřejmě ta spotřeba nám bude klesat. My už to vidíme delší dobu nejenom na těch položkách, které můžeme označit třeba za zbytné. Již teď se někdo bude zlobit, že třeba označím kulturu apod.. Další výdaje za zbytné ale vidíme už třeba a také pokles tržeb v oblasti potravin apod.. To znamená, tam už skutečně se ukazuje, že řada domácností začíná šetřit, i významněji šetřit právě na těchto stanicích, což se nutně prostě do té ekonomiky promítne. Ono u nás si někdy trošku jako zapomíná a že ty mzdy jsou ten u právě ten zdroj té kupní síly a víceméně i toho ekonomického růstu. A někdy se trošku mylně interpretuje, že to česká ekonomika hodně žije z exportu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají