Jak to vidí...

Hydrolog Daňhelka: Když je na tom Středomoří nejhůře, houfně tam najedeme. Pomohlo by posunout prázdniny

Jak to vidí...

Hydrolog Daňhelka: Když je na tom Středomoří nejhůře, houfně tam najedeme. Pomohlo by posunout prázdniny
Evakuace na ostrově Rhodos

Dvojka

Řecké ostrovy trápí již více než týden rozsáhlé požáry. Evakuovány byly tisíce lidí, další v chaotické situaci zůstávají. Dá se situace v Řecku označit za bezprecedentní? Dalo se rozšíření živlu nějak zabránit? Nemělo by být Středomoří, kde jsou letní požáry běžné, lépe připraveno? Hydrolog Jan Daňhelka v audiozáznamu ještě vysvětlí pojem bleskové sucho a přiblíží záměry iniciativy OSN na včasné varovní pro všechny.
Jan Daňhelka, Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČRo dvojka uvádí pořad, jak to vidí.

  • Dá se situace v Řecku, kterou díky 1000 českých turistů nejenom na Rhodosu sledujeme, vlastně v přímém přenosu, označit za bezprecedentní?

  • Přiznám se, že neznám takovou analogii, která by vyžadovala takto velké zásahy a tak masivní evakuaci a vlastně se dotkla celého světa nebo minimálně celé Evropy aspoň s tou evakuací, protože je tam spousta turistů. Ale je vlastně zajímavé se nad tím zamyslet a jakým způsobem k té situaci došlo, k co k tomu vedlo. A na jedné straně jsou tam ty přírodní faktory, to znamená opravdu velké vedro a sucho, velké sucho. Takže to tam my tomu říkáme a požární počasí. To znamená, to jsou ty podmínky toho počasí, které umožňují vlastně vznik a šíření požáru, k čemuž se přidal i ten vítr. Právě to šíření je jedním z důležitých vlastně faktorů toho, jak moc se ten požár může rozvinout.

Více z pořadu