Jak to vidí...

Germanistka: Politická kultura v Německu hrubne. Současné násilí je ale jen vyústěním dlouhodobého vývoje

Jak to vidí...

Germanistka: Politická kultura v Německu hrubne. Současné násilí je ale jen vyústěním dlouhodobého vývoje
AfD (Alternativa pro Německo)

Dvojka

Nedávná série útoků na německé politiky vyvolala obavy z nárůstu politického násilí v zemi a rozvířila debatu o bezpečnostních opatřeních. Z čeho politické násilí v Německu pramení? A jak ho zastavit? Germanistka Zuzana Lizcová vysvětlí i to, v čem je pro voličstvo přitažlivá Alternativa pro Německo a zda ji poškodí skandály jejích členů, jak ruská invaze na Ukrajinu změnila v Německu bezpečnostní politiku i jak se proměnilo Sudetoněmecké krajanské sdružení.
Zita Senková, Zuzana Lizcová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nedávná série útoků na politiky rozvířila debatu o bezpečnostních opatřeních. Například v Drážďanech skupinka mladíků zmlátil a sociálně demokratického poslance, který vylepoval plakáty před volbami do Evropského parlamentu. Jen několik minut předtím zaútočili na pomocníka SZ, který zvyšoval propagační materiály. Někdejší primátorku Berlína zase v knihovně napadl útočník. Těžkým předmětem ji udeřil zezadu do hlavy. Ve Stuttgartu byli zraněni dva politici Alternativy pro Německo. Ta série útoků, paní Lizcová, vyvolává obavy z nárůstu politického násilí v Německu. Tak z čeho to pramení? Podle vás?

  • Všechny tyto incidenty určitě svědčí o určité podrážděnosti německé společnosti v důsledku celé řady krizí, které nejenom je, ale v širším slova smyslu Evropu provázejí ty poslední roky. Je tady samozřejmě nejistota spojená s bezpečnostní situací v Evropě, s ekonomickými otázkami. Zkrátka lidem se daří hůře než třeba před pandemií COVIDu. Řadu lidí zasáhla třeba i otázka migrace, vnímají velmi citlivě němečtí voliči. A jak říkám, tato celková atmosféra přispívá k tomu, že ty jak verbální, tak fyzické útoky na politiky se množí v poslední době.

  • Řekla byste, že existuje, pokud bychom se podívali pouze na ty poslední události, násilné incidenty v Německu, že je tam nějaký teda společný jmenovatel, případně je za tím nějaká ideologie. Kdybychom se podívali na profil těch pachatelů, co je dosud známé z vyšetřování těch útoků?

Více z pořadu