Jak to vidí...

Adam Černý: Už žádné čekání na hranicích? Vstup Chorvatska do Schengenu je pro nás k zamyšlení

Jak to vidí...

Adam Černý: Už žádné čekání na hranicích? Vstup Chorvatska do Schengenu je pro nás k zamyšlení
Pláž v Chorvatsku

Dvojka

Chorvatsko se 1. ledna 2023 stane novým členem Schengenského prostoru. Jednomyslně to včera schválili ministři vnitra Evropské unie na schůzce v Bruselu. Co to skutečně znamená? Komentátor Adam Černý se v audiozáznamu pořadu Jak to vidí… vyjadřuje také k pokusu o státní převrat v Německu, ke zpytování svědomí Angely Merkelové anebo k uvolnění protikoronavirových opatření v Číně, které vedlo k velkým protivládním protestům.
Adam Černý, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téměř 3000 policistů v 11 německých spolkových zemích. 20 zadržených mužů a žen. Dalších 27 osob policisté vyšetřují na svobodě. Obviněných lidí je zatím 54. Extremisté plánovali násilný státní převrat. Vládu nad Německem měl převzít kníže Heinrich, 13. Reus, představitelé spolkové republiky. Chtěli jsme konci zadržet a soudit. Státní převrat měly zajistit ozbrojenci vedení důstojníkem elitního komanda německé armády. Kromě knížete byla v čele spiklenců i bývalá poslankyně za populistickou alternativu pro Německo. To je výsledek posledního dění ve Spolkové republice a velké razie, kterou ministr spravedlnosti označil za zátah, za protiteroristickou operaci. Promiňte, za zátah na obranu demokracie. Co se to děje, Adame?

  • Takto popsáno to zní jako hodně bombasticky a realita bude možná o něco střízlivější.

  • Je sice pravda, že domácí německá kontrarozvědka odhaduje, že příslušníků té scény, která se tak či onak váží k tomu, řekněme hnutí, ale i s Bergerem hřištích občanů, takže je třeba kolem 21000, což by bylo opravdu vysoké číslo, ale ty militantní, že jenom zlomek z nich. A takže pravděpodobnost, že by uspěli ve svém pokusu o puč, si myslím, je relativně nízká, ale Německo je velice citlivý a na tyto záležitosti, protože ten popis, jak se, jak si ho vylíčila, to byla fakta? Ne, ne. Jasně. Jestli toto je vezmete, držíme se fakt nedá. Ale ten policista, když si třeba vylíčila, nám neodbytně připomíná a Němcům zvláště třeba pivnici tzv. pivnic. Nový puč Adolfa Hitlera z 20. let, který sice tehdy selhal, byl rozmetán a Hitler i Adolf Hitler se potom ocitl ve vězení. Pak sepsal svůj pověstný je Mein Kampf a následoval mnohem úspěšnější pochod nacistů Německem. To je myslím ten důvod, proč německé bezpečnostní orgány na toto hnutí, které se chystalo k tomu násilnému převratu, zareagovala nakonec tak jako masivním.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají