Jak to bylo doopravdy

Politické procesy tady byly už před únorem 1948. Svůj díl odpovědnosti mají i demokraté, kteří jen mlčky přihlíželi řádění komunistů, říká historik

Jak to bylo doopravdy

Politické procesy tady byly už před únorem 1948. Svůj díl odpovědnosti mají i demokraté, kteří jen mlčky přihlíželi řádění komunistů, říká historik
Oldřich Pecl a Záviš Kalandra

Plus

Po převratu v únoru 1948 a nástupu komunistů k moci začalo 40leté období plné politicky vykonstruovaných procesů. Výsledkem byly stovky odsouzených k trestu smrti a tisíce nevinných po dlouhá léta ve věznicích. Předcházely tomu vykonstruované procesy, navzájem si „podobné jako vejce vejci“, které probíhaly ale ještě před vznikem totalitního státu.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historik Jaroslav Rokoský
Hrají: Lukáš Král, Aleš Procházka, Petr Buchta, Ivan Řezáč, Pavel Soukup, Václav Neužil, Viktor Dvořák
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak to bylo doopravdy?

  • Byli jsme vítězové, osvoboditelé.

  • Všestranní pašáci. Brzo jsme si na to zvykli. A co teprve novopečení páni ministři, poslanci, předsedové a funkcionáři národních výborů a tzv. masových organizací, samozvaní znárodňovat celé zlodějíčci s páskami revolučních gardistů, lidový soud. Tři gramatiky neznali šéfredaktoři i šéf, šejdíři všeho druhu, kteří střelhbitě pochopili, že přišla jejich chvíle. Zejména komunisté. Ti zabrali palácové úřadovny, usadili se za mahagonovými stoly. Pokud je rovnou neukradli, nastěhovali se do vil, aby tu po Němcích a skutečných i údajných kolaborantech vyměnili čepice s kšiltem za Bor Zlína od Čekan a dali si ušít obleky buržoazního střihu. Jezdili na víkendy v úředních limuzínách do zabraných chat a mlýnů. Milenky se jim do peřin jen hrnuly.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají