Jak to bylo doopravdy

Lidové milice byly po celou dobu protizákonné, tvrdí historik Stehlík

Jak to bylo doopravdy

Lidové milice byly po celou dobu protizákonné, tvrdí historik Stehlík
Lidové milice v 60. letech

Plus

Dobové fotografie z komunistického převratu v únoru 1948 jsou plné zachmuřených mužů se zbraněmi v rukou, pak jsou vidět i desítky tisíc lidí ulicích. Celá čtyři desetiletí řídila organizované ozbrojené jednotky sama komunistická strana, což je absurdita, kterou najdete pouze v totalitních zemích. A je nepředstavitelné, že by snad dnešní demokratické strany mohly mít něco podobného.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historik Michal Stehlík
Hrají: Petr Buchta, Pavel Soukup, Martin Pechlát, Martin Myšička
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak to bylo doopravdy?

  • Předsednictvo se rozhodlo pozvat milice s cílem demonstrovat v Praze sílu proti síle postavy. Cíl demonstrovat, že to, co se děje, nemůže projít, že nemůže dojít ke kapitulaci.

  • Tak vysvětloval Milouš Jakeš, bývalý první muž komunistické stranické hierarchie, rozhodnutí pozvat v listopadu 1989 do Prahy příslušníky Lidových milicí, a to v plné zbroji. Předcházel tomu tento Jakešem vydaný pokyn odeslaných hned v neděli 19. listopadu 1989.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají