Interview Plus

Věda jako černá díra na peníze? Absurdní názor, hodnocení výzkumu se ale musí změnit, míní ekonom Münich

Interview Plus

Věda jako černá díra na peníze? Absurdní názor, hodnocení výzkumu se ale musí změnit, míní ekonom Münich
Daniel Münich

Plus

Nově jmenovaný ministr pro vědu Marek Ženíšek (TOP 09) by měl podle premiéra Petra Fialy mimo jiné zlepšit spolupráci byznysu a vědy. Sám ministr za prioritu označuje zvýšení rozpočtu pro vědu. „V krátkém a středním období není vůbec důležité, kdo tím ministrem je, ale v dlouhém období určitě ano. Má důležitou roli v tom, jakým směrem se systém pohybuje – anebo v Česku naopak nepohybuje,“ komentuje ekonom a odborník na vzdělávání Daniel Münich.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nový ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek z TOP 09 říká, že chce zvýšit rozpočet pro obor, na který má dohlížet. Chce také motivovat soukromý sektor, aby více přispívala. Prezident Petr Pavel při Ženíškově jmenování do funkce připomněl, že vědu a výzkum označuje vláda za svou prioritu. Proč tedy musí ministr bojovat o rozpočet? Brzdí vědu především nedostatek peněz? A jak se vlastně pozná dobrý ministr pro vědu? A dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview v našem přenosovém voze je ekonom a odborník na vzdělávání Daniel Münich z akademického pracoviště CERGE-EI. Dobrý den. Dobrý den. Prezident Pavel také řekl, že je rád, že funkce ministra pro vědu nezůstala dlouho neobsazená. Jak důležité je, kdo je ministrem třeba pro vaše vědecké pracoviště, pane Münichu?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají