Interview Plus
Uznání Palestiny neznamená, že jako stát existuje, upozorňuje poslanec Balaš
Interview Plus
![Vladimír Balaš](/sites/default/files/styles/detail/public/rapi/44d6f87b036e0a80d8861d604784a410.jpg?h=45d50706&itok=oyloOlWC)
Plus
Palestinská samospráva obnovila žádost o získání statusu plnohodnotného člena OSN. Její státnost se chystá uznat Španělsko a v Evropě o tom dále uvažují Irsko, Malta a Slovinsko. Podle poslance a odborníka na mezinárodní právo Vladimíra Balaše (STAN) by to ale neznamenalo nic převratného, Palestinu už uznává téměř 140 států: „V Evropě bývá uznání svázáno s tím, že stát respektuje lidská práva a právní stát. Tady si nejsem jist, že tomu tak je,“ soudí.
Jan Bumba
Přepis epizody
-
Španělsko chce ještě do letošních prázdnin uznat palestinskou státnost. Premiér Pedro Sánchez tento týden novinářům navíc řekl, že doufá, že jeho země nezůstane v tomto směru osamocena, ale že se k ní přidají i další evropské státy. Izrael tuto iniciativu hodnotí jako odměnu za terorismus, kterou by tyto země daly Hamasu a která jenom zhorší vyhlídky na řešení konfliktu v Gaze. Co by se pro Palestince změnilo, kdyby více zemí plus dalo jejich státnost? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.
-
Interview Plus.
-
Hostem interview je dnes poslanec hnutí STAN, odborník na mezinárodní právo, také bývalý ministr školství Vladimír Balaš. Dobrý den. Dobrý den. Kromě Španělska v EU uvažují o uznání samostatné Palestiny ještě Irsko, Malta a Slovinsko. Aspoň podle těch zpráv, které zatím jsme mohli číst. Co by takové uznání znamenalo v praxi?