Interview Plus

Uznání Palestiny neznamená, že jako stát existuje, upozorňuje poslanec Balaš

Interview Plus

Uznání Palestiny neznamená, že jako stát existuje, upozorňuje poslanec Balaš
Vladimír Balaš

Plus

Palestinská samospráva obnovila žádost o získání statusu plnohodnotného člena OSN. Její státnost se chystá uznat Španělsko a v Evropě o tom dále uvažují Irsko, Malta a Slovinsko. Podle poslance a odborníka na mezinárodní právo Vladimíra Balaše (STAN) by to ale neznamenalo nic převratného, Palestinu už uznává téměř 140 států: „V Evropě bývá uznání svázáno s tím, že stát respektuje lidská práva a právní stát. Tady si nejsem jist, že tomu tak je,“ soudí.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Španělsko chce ještě do letošních prázdnin uznat palestinskou státnost. Premiér Pedro Sánchez tento týden novinářům navíc řekl, že doufá, že jeho země nezůstane v tomto směru osamocena, ale že se k ní přidají i další evropské státy. Izrael tuto iniciativu hodnotí jako odměnu za terorismus, kterou by tyto země daly Hamasu a která jenom zhorší vyhlídky na řešení konfliktu v Gaze. Co by se pro Palestince změnilo, kdyby více zemí plus dalo jejich státnost? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview je dnes poslanec hnutí STAN, odborník na mezinárodní právo, také bývalý ministr školství Vladimír Balaš. Dobrý den. Dobrý den. Kromě Španělska v EU uvažují o uznání samostatné Palestiny ještě Irsko, Malta a Slovinsko. Aspoň podle těch zpráv, které zatím jsme mohli číst. Co by takové uznání znamenalo v praxi?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají