Interview Plus

Rakousko hraje na obě strany. Věří, že díky neutralitě k nim bomba nedoletí, popisuje novinářka

Interview Plus

Rakousko hraje na obě strany. Věří, že díky neutralitě k nim bomba nedoletí, popisuje novinářka
Rakouský prezident Alexander van der Bellen na setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem (2019)

Plus

Přestože Rakousko ve shodě s postojem Evropské unie odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu a podpořilo sankce, země zároveň dál nakupuje ruský plyn a Raiffeisenbank je nejvýznamnější západní bankou působící v Rusku. „Rakouský postoj je velmi specifický a velmi rakouský. Společenská shoda v Rakousku chybí,“ konstatuje novinářka Tereza Chaloupková.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Oficiální postoj rakouské vlády k válce na Ukrajině je shodný s postojem celé EU. Vídeň podpořila sankce a celkově ruskou invazi odsuzuje. Průzkumy preferencí ale naznačují, že dlouhodobě nejsilnější stranou jsou svobodní, jejíž předseda Herbert Kickl má zcela odlišný názor. Mimo jiné je pro zrušení veškerých sankcí. Silné vazby na Moskvu má i celá řada dalších rakouských politiků a podle některých analýz se válka na Ukrajině jen minimálně dotkla Rusko rakouského obchodu. Stává se z Rakouska opěrný bod pro šíření ruských zájmů v Evropě? Dobrý poslech přeje Jan Bumba. Interview Plus.

  • Hostem interview je dnes novinářka žijící v Rakousku Tereza Chaloupková. Dobrý den.

  • Dobrý den. Zdravím vás. Před necelými 14 dny se ve Vídni setkal český prezident Petr Pavel se svým rakouským protějškem Alexandrem Van der Bellenem, který pak po tom jednání řekl, že obě země podporují Ukrajinu ze všech sil. Myslíte, že ten rakouský postoj je opravdu tak jednoznačný?

Více z pořadu