Interview Plus

Polská vládní strana hraje na protiukrajinské nálady. Po volbách ale spory vyšumí, míní analytik

Interview Plus

Polská vládní strana hraje na protiukrajinské nálady. Po volbách ale spory vyšumí, míní analytik
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a polský prezident Andrzej Duda po uctění památky obětí volyňské tragédie

Plus

Polsko patří od začátku ruské agrese k nejvýznamnějším podporovatelům Ukrajiny, v poslední době se ale mezi oběma spojenci objevily spory, které se minulý týden řešily na úrovni velvyslanců a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij vyzval k uklidnění emocí. „Myslím, že je za tím určitá hra polské vládní strany před podzimními parlamentními volbami. Zjišťují, že se jim vyplatí hrát na protiukrajinské nálady,“ míní analytik Asociace pro mezinárodní otázky Michal Lebduška.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Polsko patří od začátku ruské agrese k nejvýznamnějším podporovatelům Ukrajiny. Mezi těmito spojenci se ale objevily v poslední době spory, které se minulý týden řešili i na úrovni velvyslanců. Náměstek polského ministra zahraničí Pavel Jablonský řekl, že polsko-ukrajinské vztahy momentálně nejsou nejlepší. Kde leží kořeny těchto sporů? Kde se berou emoce, k jejichž uklidnění vyzývá i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • V Interview Plus.

  • Hostem interview je analytik Asociace pro mezinárodní otázky Michal Lebduška. Dobrý den. Dobrý den. Myslíte, že se dá vysledovat nějaká jedna událost, která vedla k tomu, že Polsko a Ukrajina teď nemají nejlepší vztahy? Když budeme parafrázovat polského diplomata?

Více z pořadu