Téma dne

Politolog Svoboda: Rusové okupaci mohou zneužít k tomu, že budou nutit bojovat jedny Ukrajince proti druhým

Téma dne

Politolog Svoboda: Rusové okupaci mohou zneužít k tomu, že budou nutit bojovat jedny Ukrajince proti druhým
Referenda regionů na východě a jihu Ukrajiny o tom, jestli se mají připojit k Rusku

Plus

Po referendech na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny požádali jejich proruští zástupci o připojení k Rusku. Z Luhanské lidové republiky a Záporožské a Chersonské oblasti utíkají přes poslední ruská kontrolní stanoviště Ukrajinci, kteří by nyní mohli být nuceni bojovat v ruské armádě. Jak by probíhala mobilizace na anektovaných územích? A jak chce Rusko zorganizovat anexi nových území?
Martina Mašková

Hosté:
Karel Svoboda, politolog a rusista z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy
Vladimír Baar, politický geograf z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity
Vladimír Balaš, odborník na mezinárodní právo, Katedra mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy, poslanec a ministr školství (za STAN)

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nemá dne ČRo.

  • Pro ruští představitelé tří okupovaných území Ukrajiny požádali o připojení svých oblasti k Rusku. Týká se to tzv. Luhanské lidové republiky, také Chersonská záporožské oblasti. A do Moskvy odjel s podobným záměrem i Denis Pušilin, který řídí i pro ruskou správu tzv. Doněcké lidové republiky. Stovky Ukrajinců, podle světových agentur předpokládané před předpokládanou anexi utíkají přes poslední ruská kontrolní stanoviště. Našim hostem na úkor. Téma turnaje Karel Svoboda, politolog a rusista z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Dobrý den.

  • Dobrý den. Podle těch dosavadních informací by o anexi okupovaných území Ukrajiny měla začátkem příštího týdne jednat Státní duma, tedy dolní komora ruského parlamentu. Tušíme tedy, jak chce to všechno Rusko zorganizovat?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají