Interview Plus

Monarchie je pro mnohé anachronismem. Mladí mají často úplně jiné názory a starosti, upozorňuje novinářka Krupauerová

Interview Plus

Monarchie je pro mnohé anachronismem. Mladí mají často úplně jiné názory a starosti, upozorňuje novinářka Krupauerová
úmrtí Alžběty II., pieta, Buckinghamský palác

Plus

Vláda britské královny Alžběty II. byla impozantní už svou délkou trvání, většina Britů se narodila během její 70leté vlády. „Je to šok a smutek. Lidé si uvědomili, že končí jedna velká éra, kdy královna byla stálicí života běžných Britů,“ popisuje novinářka žijící ve Velké Británii Olga Krupauerová.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V historii evropských monarchů byl jen jeden, který vládl ještě déle než Alžběta druhá, by newyorská. Byli tím francouzský Ludvík 14., známý také jako král slunce. Jinak je ale Alžbětína vláda, která započala v roce 952, impozantní už svou samotnou délkou trvání. Většina Britů se narodila za její vlády a pro mnoho z nich je obtížné si vůbec představit svět, ve kterém tato žena není. Za její vlády se vystřídalo 15 premiérů. Poslední v řadě, list rasovou, jmenovala královna doslova před pár dny. Jak bude na Alžbětu druhou vzpomínat Británie? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Mým hostem je novinářka Olga Krupauerová, která už řadu let žije v Británii. Dobrý den. Dobrý den. Jaká je podle vašeho pozorování převládající reakce britské veřejnosti na zprávu o úmrtí královny?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají