Interview Plus

Hollandová ve filmu obviňuje celou Evropu. Polští politici ji kritizují, ale ani ho neviděli, tvrdí publicista Sladký

Interview Plus

Hollandová ve filmu obviňuje celou Evropu. Polští politici ji kritizují, ale ani ho neviděli, tvrdí publicista Sladký
Režisérka Agnieszka Holland během natáčení snímku Hranice

Plus

Polská režisérka Agnieszka Hollandová získala za svůj film Hranice zvláštní cenu poroty na festivalu v Benátkách. Dočkala se ale také urážek a vyhrožování. Polský ministr spravedlnosti Zbygniew Ziobro přirovnal její dílo k nacistické propagandě. „Sama to označuje za absurdní, čemuž lze dát za pravdu. Stojí za tím dlouholeté trauma Poláků, kteří se cítí být oběťmi v situacích, kdy jsou neprávem označeni za viníky,“ míní filmový kritik a publicista Pavel Sladký.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Polská filmová režisérka Agnieszka Holland získala za svůj film Hranice zvláštní cenu poroty na festivalu v Benátkách. Umělecký úspěch snímku ale částečně zastiňuje politická kontroverze, která se kolem něj strhla. Režisérka si dokonce najala právníky a vy po ministru spravedlnosti Zbigniewu Ziobrovi by mohly omluvu a pokutu za to, že přirovnal film Hranice k nacistické propagandě. Proč snímek o situaci běženců na hranici EU tolik lidí pobouřil? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • V Interview Plus.

  • Hostem interview je filmový kritik a kulturní publicista Pavel Sladký. Dobrý den. Dobrý den. Mohli jsme vidět možná nějakou upoutávku, mohli jsme vidět fotky, mohli jsme číst recenze, ale vlastně skoro nikdo ten film ještě nemohl vidět. Vy ano. O čem je?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají