Interview Plus

Bez kultury se společnost promění v divochy. Kreml potřebuje otroky, které lze umlčet, míní režisér Manskij

Interview Plus

Bez kultury se společnost promění v divochy. Kreml potřebuje otroky, které lze umlčet, míní režisér Manskij
Vitalij Manskij

Plus

Od začátku invaze na Ukrajinu z Ruska odcházejí do emigrace herci, zpěváci, tanečníci, dirigenti a další umělci. „Jestli dřív mohl být člověk třeba režisérem v divadle nebo šéfredaktorem časopisu a u své fotky na Facebooku mít například ukrajinskou vlajku nebo heslo ‚Svobodu Olehu Sencovovi‘, tak dnes už to není možné. Na své divadlo, kostým nebo Facebook si musí umístit ono zlověstné písmeno Z,“ popisuje filmový režisér Vitalij Manskij.
Ivana Milenkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ruská kulturní scéna od začátku invaze na Ukrajinu zažívá vlnu výpovědí a emigrací. Rusko opouští herci, zpěváci, tanečníci, dirigenti a další. Existuje dneska v Rusku ještě vůbec na státu nezávislá kultura? Anebo Kreml už plně podřídil veškerý kulturní život v zemi státní propagandě? A je ve světle ruské invaze na Ukrajinu na místě zakazovat ruským umělcům vystupovat za hranicemi? Dobrý poslech přeje Ivana Milenkovičová. Hostem dnešního Interview Plus je filmový režisér Vitalij Manskij. Na přelomu tisíciletí vedl dokumentární vysílání ruské státní televize z Ruska, ale po anexi Krymu emigroval do lotyšské Rigy a s ním se tam přesunul i jím vedený festival dokumentárního filmu art dokvést. Je autorem oceňovaných snímků Gorbačov, ráj a svědkové Putinovi. O současném ruském prezidentovi, jehož nástup k moci na začátku nového tisíciletí zachytil na kameru. V současnosti můžeme vidět, že čím dál víc představitelů ruské kulturní obce odjíždí za země, kde osobně jste emigroval už v roce 2014. Tehdy se tam ještě v jakési podobě, byť omezené, bylo možné zabývat nezávislou kinematografii a dalším. A teď se ale bavíme o skutečně masové emigraci v rámci této části společnosti. Co se stalo, proč, zdá se mluvit o tom, že se odehrála, řekněme úplná čistka, nebo je stále ještě možné provozovat nezávislou?

  • Kulturu v Rusku je domu, stojí si, že ano.

  • Rosický dít vy? Kulturu, literaturu? Pak v tom možná proto, že s ním asi díky.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají