Hovory

Za srpkovitou anémii nemůže Uganda, ale gen proti malárii, vysvětluje lékař Ráčil. V tuto chvíli má asi 450 nemocných dětí

Hovory

Za srpkovitou anémii nemůže Uganda, ale gen proti malárii, vysvětluje lékař Ráčil. V tuto chvíli má asi 450 nemocných dětí
Uganda, foto z cesty

Plus

V africké Ugandě vytvořil lékař Zdeněk Ráčil specializovanou ambulanci pro děti se srpkovitou anémií, je členem i správní rady nadačního fondu SSUUBO. „Když jsem přestupoval z brněnské univerzity na pražské pracoviště, dal jsem si zhruba tříměsíční pauzu. Tehdy jsem si chtěl splnit svůj dávný sen – být lékařem bez hranic a k tomu ,na vlastní pěst‘. Ale to je sen asi každého mladého doktora,“ říká v pořadu Hovory.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Uganda zcela změnila můj pohled na medicínu, říká prof. Zdeněk Ráčil, který působí na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity a také jako lékař ve Křtinách na Blanensku. V africké Ugandě vytvořil specializovanou ambulanci pro děti se srpkovitou anémií. Dnes je hostem hovoru. Dobrý den. Dobrý den. Příjemný poslech vám přeje Vladimír Kroc. Hovoří jak a kdy jste se poprvé ocitl v Ugandě?

  • Poprvé to bylo v roce 2019. Já jsem přestupoval z pražské nebo z brněnské univerzity do pražského pracoviště a dal jsem si takovou pauzu tříměsíční.

  • A říkal jsem si, že bych si chtěl splnit svůj dávný sen, a to je být takový ten lékař bez hranic, což je asi sen každého mladého.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají