Hovory

Za chyby bychom neměli trestat, ale naopak je oslavovat, tvrdí radikální inovátor Studeník

Hovory

Za chyby bychom neměli trestat, ale naopak je oslavovat, tvrdí radikální inovátor Studeník
Tomáš Studeník

Plus

Městský hacker, radikální inovátor a spoluautor knihy Umění neúspěchu Tomáš Studeník tvrdí, že chybami se člověk učí. „A je vlastně smutné, že už naše děti nutíme nedělat chyby. Dokonce je za to trestáme, přitom bychom je měli v tu chvíli oslavovat a opěvovat,“ říká. V pořadu Hovory dodává, že právě chyby jsou okamžiky, které by nám měly napovědět, jakým směrem jít dál.
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobrý den. Následující necelá půlhodinka našeho povídání bude zaručeně pro všechny, kteří se ve školním kole olympiády v jakémkoli předmětu nedohrabali dál než do kola okresního, bude věnovaná hlavně těm, kdo zásadně se dávaly vedle těch chytřejších a hezčích spolužaček a spolužáků, kdo vždycky sedli do autobusu, kterému se v první třetině cesty porouchal motor, anebo ze 30 životopisů zaslaných pracovní nabídky odpoví HR jenom na dva z nich, a to ještě záporně. Podtitul dnešního povídání může tedy klidně znít jak přežít úspěchy druhých a víc štěstí v nešťastné době. Ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.

  • A ten podtitul jsem si vypůjčila z knihy, která se jinak jmenuje umění neúspěchu a napsal ji Josef Hynek a Tomáš Studeník a Tomáš Studeník už s námi ve studiu. Dobrý den. Dobrý den. Tomáši, opravdu platí, že chybami se člověk učí?

  • To platí stoprocentně. A je smutné, že už naše děti nutíme chyby nedělat, trestáme je za ně v podstatě. A přitom bychom měli ten okamžik, když udělají chybu, oslavovat.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají