Hovory

Umění naslouchat je pro mě alfa a omega herectví, říká divadelník Javorský

Hovory

Umění naslouchat je pro mě alfa a omega herectví, říká divadelník Javorský
Vladimír Javorský

Plus

„Mám pocit, že kdyby spolu lidé uměli mluvit a kdyby se poslouchali, tak ten svět není v takovém stavu, v jakém je,“ myslí si Vladimír Javorský, filmový, divadelní a rozhlasový herec, který se ve volném čase věnuje i hudbě a tvorbě grafik. „Trápí mě neustále se opakující bilance rozhovorů, kdy člověk pořád omílá, co už jednou řekl, jakoby se odpověď už dopředu znala. Proto je možné, že někomu přijde, že se při rozhovorech trápím, ale není to tak,“ vysvětluje.
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ve filmu je herecké umění povahou intimní. Na divadle může být herec excentrikem, ale jak je to v rozhlase? Co o lidech prozradí jejich hlas a jak se hlasem hraje? Hostem hovoru je herec, divadelní, filmový a rozhlasový, rovněž hudebník Vladimír Javorský. Dobrý poslech přeje Petr Vizina.

  • S Vladimírem se už dlouhá léta známe, proto se omlouvám za tykání svému hostu. Na rozdíl od něj nejsem dobrý herec. Vladimíre, vítej.

  • Pěkné odpoledne. Vladimíre, zdá se mi unavený. Jsem a nemám. Eva je to nevadí, ale tobě vadí. To. Mně to nevadí. Já jsem na ten stav docela zvykli. Říkám si, že tě takto sleduji. Tebe pohání pracovitost. Já nevím. Já nad tím znáš mě. Já vůbec nevím věcmi nespekuluji. Něco mě, nevím, co mě pohání. Vjel mi, kdy jsem unavený. No, my se dneska budeme bavit o tvé rozhlasové práci, o hlase. Ale stejně si neodpustím na začátek když slyším rozhovory s tebou, tak si vždycky říkám, že se v té pozici trochu trápí, že od tebe vždycky chtějí takové ty velké herecké výroky, velké pravdy o světě a tak.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají