Hovory

Svaté Anežka a Klára byly duchovně spřízněné. Sice se neznaly, ale určitě se měly lidsky nesmírně v lásce, myslí si kurátorka Anežského kláštera

Hovory

Svaté Anežka a Klára byly duchovně spřízněné. Sice se neznaly, ale určitě se měly lidsky nesmírně v lásce, myslí si kurátorka Anežského kláštera
Svatá Anežka Česká

Plus

Areál Anežského kláštera je úžasné místo, které nabízí neopakovatelnou atmosféru, tvrdí hlavní kurátorka sbírky středověkého umění v klášteře Štěpánka Chlumská. Přízemí kláštera je neuvěřitelně silné svou architekturou, ale i proto, že „cítíte, že tady reálně žila osobnost svaté Anežky,“ popisuje.
Tatiana Čabáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Na procházky po Starém Městě pražském. Samo, že tě dostat i Gustav b, která byla jako prvá v Praze postavená v gotickém. Z této touto stavbou je Anežském klášteře. A k vás neodradí vysokému případně kovaná železná brána. Vstoupíte do krásného areálu bývalého kláštera klarisek a menších bratří známých a jako františkáni od 600 a těch rukou klášter užívá Národní galerie. A právě v těchto unikátních prostorách se už roky denně pohybuje můj host. Kurátorka Štěpánka Chlumská, specialistka na umění, je dneska gotiky a rané renesance. Od mikrofonu zdraví Tatiana Čabáková.

  • Ani Chlumská výdaje v hovorech. Děkuji za pozvání. Hezké odpoledne. Kým se začneme tou? Zpráva o vaší práci. Jelen u Robin. Krátký historický exkurz, abychom věděli, v kterém období se pohybujeme. Klášter klarisek, kterému dnes hovoříme Anežky, kláštera začaly stávat v 30. letech 13. století. Postavili ho na pravém břehu Vltavy a tento pozemek věnoval klášterů v tehdejší panovník Václav poprvé, který byl bratrem Anežky. Pozemek byl v blízkosti nemocnice, která tu už stála, a v okolí kláštera byly v té době řemeslnické dílně paní Chlumská. Klášter byl teda, novostavba a v podstatě ještě stále za stavu, kdy tam přišli klarisky a Kemal i podmínky rádo ve sestry na svůj život v klášterech.

  • Tak zrovna řád klarisek byl velice přísný řád a měl velmi omezený kontakt s vnějším světem. Právě proto, že to byl řád, který se zabýval kontemplací a měl mít všechny podmínky pro to, aby se sestry plně mohli věnovat bohoslužbě a řádovému životů. A dokonce tedy tím, že ten řád iniciovala svatá Klára, která je spojená s italským prostředím, tak se do těch řádových pravidel samozřejmě promítali italské reálie, co se týče třeba předpisů na oblečení, obuv a to jsou všechno věci, které potom se snažila třeba Anežka v době, kdy tam byla představenou komunity řádových sester Na Františku, nějakým způsobem upravovat prostřednictvím různých žádostí adresovaných papeži.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají