Hovory

Kundera mi otevřel dveře k české literatuře. Velkým spisovatelem by byl i Ota Pavel, říká překladatel

Hovory

Kundera mi otevřel dveře k české literatuře. Velkým spisovatelem by byl i Ota Pavel, říká překladatel
Milan Kundera

Plus

Polský spisovatel a novinář Aleksander Kaczorowski se už od svých studií v 80. letech věnuje české literatuře. „Milan Kundera mi otevřel dveře k české kultuře. Ale ty dveře byly dvojité, protože jsem najednou objevil i Bohumila Hrabala, a to bylo takové mistrovství světa. Je to největší spisovatel, můj guru v tom, jak žít, jak psát,“ popisuje v pořadu Hovory.
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Psal a překládal knihy o Václavu Havlovi nebo v Bohumilu Hrabalovi. V češtině je jeho prozatím posledním vydaným dílem biografie spisovatele Oty Pavla. V deníku Gazeta Wyborcza dlouhá léta komentoval politiků a v současnosti je v Česku na studijním pobytu. Hostem hovoru je polský novinář a spisovatel Aleksander Kaczorowski. Příjemný poslech přeje Petr Vizina.

  • Petře Kačerovský, buďte zdráv. Dobrý večer. Vy jste svou knihu o Otu Pavlovi nazval pod povrchem. Tak co je tím povrchem a cely uvnitř?

  • Já si myslím, že co je na vrchu, je prostě představa o tom, že Ota Pavel byl vlastně autor jedné knížky Smrt krásných srnců a se zbláznil a strávili několik let v psychiatrické léčebně, kde napsal své veledílo. A pak na Chleb poměrně mladém věku 42 let zemřel. To je vlastně všechno, co se o něm ví v Polsku. Myslím si, že v Česku se toho ví víc. Spíš se mluví o tom nebo pamatuji si na to, že byl sportovní novinář, reportér atd.. Ale co mě zajímalo, bylo především, jak vznikla tato velká knížka, kterou považuji za jedno ze skutečných veleduchů české literatury 20. století. A tak Nizozemsko zajímalo, jaký za to knížkou stal. Osobní příběh tohoto autora. A to je všechno, co jsem našel pod povrchem. A musím říct, že tam bylo spousta věci, které mě velice překvapili. A myslím si, že dokonce jsem tam našel několik věci, které mohou být i překvapením pro českého čtenáře, aspoň doufám.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají