Hovory

Každý si do komunitní zahrady přichází pro něco jiného. Lidé tam pěstují spíš vztahy než zeleninu, říká zakladatelka organizace Kokoza

Hovory

Každý si do komunitní zahrady přichází pro něco jiného. Lidé tam pěstují spíš vztahy než zeleninu, říká zakladatelka organizace Kokoza
komunitní zahrada

Plus

Host Hovorů Lucie Matoušková Lankašová je zakladatelkou organizace Kokoza, společensky prospěšného podniku, který kromě environmentální osvěty o významu uzavřeného cyklu jídla zaměstnává lidi s duševním onemocněním a nabízí jim smysluplnou práci.
Markéta Vozková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Kompostování a komunitní zahrady jsou jednou z cest k zeleným a jedlým městům. Lucie Matoušková Lankašová založila v roce 2012 organizaci, která pomáhá lidem z měst kompostovat a pěstovat bylinky, mrkev, ale také sousedské vztahy. Tým kokos i prostřednictvím osvěty, workshopů nebo společenských akcí propaguje sdílení radosti z úrody a odpovědný přístup k nakládání s bioodpadem, o pěstování duševního zdraví v komunitních zahradách a inspiraci, jak na městské zahradničení bude řeč v příštích minutách na vlnách ČRo Plus. Od mikrofonu zdraví Markéta Vochosková.

  • Ve studiu hovorů je Lucie Matoušková Lankašová, zakladatelka organizace kokos. A dobrý den. Vítám vás.

  • Dobrý den a děkuji moc za pozvání. Co se v komunitních zahradách pěstuje víc, zelenina nebo vztahy? To je zajímavá otázka hned na úvod. Je to něco, co nedokážeme změřit a já bych to řekla tak jako šalamounsky půl na půl. Samozřejmě každý se tam přichází pro něco jiného, ale ve výsledku to dopadá tak, že většinou lidé pěstují spíše vztahy než tu zeleninu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají