Hovory

Dívat se jen na výkon a neposlouchat vlastní city není dobře, tvrdí psycholožka. Přidává cvičení proti akutnímu stresu

Hovory

Dívat se jen na výkon a neposlouchat vlastní city není dobře, tvrdí psycholožka. Přidává cvičení proti akutnímu stresu
smutek, deprese, melancholie

Plus

Psycholožka Barbora Vavřichová pomáhá ve své psychologické poradně na ČVUT hlavně tamním studentům. A co je nejvíc trápí? „Často to jsou velmi vysoké nároky, které si studenti kladou sami na sebe, ale také nároky, které na ně klade systém i společnost. A s tím může být těžké žít spokojený život,“ odpovídá.
Tatiana Čabáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Barbora Vavřichová se dění střetává s student mít ČVUT v Praze. Na toto vysoké škole pracuje jako psychologická. Je k dispozici studentům se specifickými potřebami, mezi které patří i psychické problémy. S čím konkrétně studentům pomáhá, dozvíme se už v následujících minutách. Od mikrofonu zdraví Tatiana Čabáková.

  • Barbora, vítejte v hovorech. Děkuji. Dobrý den. Podle vašeho životopisu 100 sama, ale na ně dávno skončili vysokou školu. Je to pár roků doslova. Takže problémy vysokoškoláků jsou vám zřejmě důvěrně znám.

  • Určitě máte pravdu, že to mám ještě docela v krátkodobé paměti. Co Trump i vysokoškoláků? Dobrá otázka. Nevím, jestli to dá shrnout tak snadno, třeba v pár větách, ale s čím já se nejčastěji potkávám v té své praxi tak často, co se o nějaké jako velmi vysoké nároky na sebe, které si kladou studenti nebo studentky sami, ale samozřejmě je to i ten systém nebo ta společnost, která je na ně kladeny. A pod těmito nároky může být těžké žít nějaký jako spokojený život po všech stránkách, takže potom u některých z nich se můžou projevovat právě ať už nějaké jako běžnější psychické potíže, které zažíváme všichni, což jsou třeba nějaké úzkosti, mu nějaké zhoršené nálady anebo právě se to pak může třeba rozvinout do nějakých závažnějších potíží.

Více z pořadu