Hovory

Jste na partnerovi závislí? Pokud to chcete změnit, čeká vás terapie „loupání cibule“, naznačuje psycholožka Sarisová

Hovory

Jste na partnerovi závislí? Pokud to chcete změnit, čeká vás terapie „loupání cibule“, naznačuje psycholožka Sarisová
Rodiče mají někdy potíže dohodnout se na tom, kdo o dítě pečoval více.

Plus

Psycholožka Kristina Sarisová jako terapeutka nejčastěji pracuje s lidmi v závislostním vztahu. Jejich problém je, že o něm sami vůbec netuší. „Většinou přicházejí s různými stesky v rámci partnerských vztahů: necítí se v nich dobře, cítí se utlačovaní, nevyslyšení, což je paradoxně přesně v protikladu k tomu, v čem se ale sami dobře cítí,“ říká v pořadu Hovory.
Tatiana Čabáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pravidelně uveřejňuje svoje články na webech psychologie CZ a má jich tam přesně 119 let. Perná zvou jako ochutnávka dobrovolně bezdětných falešný a čas zvolnit z tahové úzkostí, ale boj a hlad po. Láska. To jsou texty, které vás nalákají, abyste si pročítali další. Psychologická. Kristýna Selicharová Ratha sdílet svoje zkušenosti a vědomosti, sčítat šelmy. A co patří mezi nejčastější, je téma, které již mají klienti v terapii a je tomu se budeme věnovat v hovorech. Od mikrofonu vás zdraví Tatiana Čabáková.

  • Kristýno, vítejte v hovorech. Děkuji za pozvání. Vy bystě už z vašich textů mohli vydat knihu? Je jich tam 119. Roku 2021 se dokonce staly vítězkou ceny Jiřího Kocourka. Co je ocenění je pro psychoanalytickou za publikační činnost. Co vás tak baví na psaní?

  • Psaní je pro mě v podstatě taková forma terapie. Já se při psaní dostávám hodně do kontaktu sama se sebou, do kontaktu se svým vnitřním světem. Musím říct, že když už se do toho dostanu, tak se mi z toho často nechce moc vystupovat, ale zároveň někdy se mi tam do toho vnitřního prostoru i nechce, takže se musím trošku do toho donutit, přitlačit. Ale když už k tomu zasednou a začnu psát, tak jsou to pro mě takové ty okamžiky, kdy mám v Lounech, že se dostanu do toho stavu, kdy ztratím pojem o čase. A má to pro mě i svůj terapeutický význam. Určitě.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají