Host ve studiu

Čeští odborníci nasazují slonům a lvům v Africe telemetrické obojky. Data poslouží k ochraně zvířat

Host ve studiu

Čeští odborníci nasazují slonům a lvům v Africe telemetrické obojky. Data poslouží k ochraně zvířat
Česko-africký tým vědců nasazuje obojek jednomu ze slonů

Hradec Králové

Zamíříme společně do Tanzánie, kde čeští vědci vybavili v národním parku Mkomazi čtyři slony savanové telemetrickými obojky. Nebylo to prý úplně bez rizika, ale s pomocí místních rangerů se nakonec vše povedlo a data z přístrojů pomohou ochranářům poznat způsob života slonů a lépe je chránit. 
Jakub Schmidt

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte Dobré ráno ČRo Hradec Králové. Já jsem slíbil ještě Afriku, takže tam teď zamíříme společně. Konkrétně do Tanzanie, kdy čeští vědci vybavili v národním parku mají čtyři slony stavba nové telemetrickými obojky. Nebylo to prý úplně bez rizika, ale s pomocí místních rančerů se nakonec všechno povedlo a data z přístrojů pomůžou ochranářům poznat způsob života slonů a chránit je. A my si tedy teď o tom všem popovídáme s Jaroslavem Hynkem, zoologickým, ředitelem safari parku ve Dvoře Králové, pod jehož vedením se to celé v Tanzanii vlastně odehrálo. Pane Hanko, vítám vás. Dobrý den.

  • Dobré ráno. Tak tři sloní samice a jeden samec ty obojky od vás tentokrát dostali v Africe. Ale my musíme začít asi úplně od začátku, protože sloni nebyli první, kteří měli ty obojky, se týče telemetrického projektu našeho výzkumného institutu ochrany genofondu, který sídlí v safari parku ve Dvoře Králové, tak v podstatě první telemetrický projekt byl hodně hodně dávno a my jsme začínali na husách a dalších. Nějací ptáci v ČR, kteří migrují na africký kontinent. Ale vlastně když se budeme bavit o nějaké exotice.

  • Která je trošku zajímavější než husa nebo nějaký kvakoš noční. Tak v podstatě začalo to v Tanzanii lvy, tak když jsme byli v loňském roce na podzim září vlastně umístit 1. 5 obojků, byli jsme úspěšní, že třeba obojky nebylo tak jednoduché. Takže dva obojky pořád jsou záloze a čekají na další z let, kdy se znovu vydáme do Tanzanie.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají