Hovory

Kurgan? Mysleli jsme, že je to mohyla, ale hrobová jáma chyběla, popisuje objev z jižního Uzbekistánu archeolog Stančo

Hovory

Kurgan? Mysleli jsme, že je to mohyla, ale hrobová jáma chyběla, popisuje objev z jižního Uzbekistánu archeolog Stančo
České výzkumy v Uzbekistánu - lokalita Cholm

Plus

Moderní archeologie už nemusí všude skrývat horninu, může používat magnetogramy. „Díky magnetickému vlnění dokážeme odhalit, co je nehluboko pod povrchem – jestli je to homogenní podloží, dutiny, zdi a podobně. Když se pak magnetometrem pokryje větší plocha, ukáže se na obrazovce třeba i půdorys celé osady. Nám se takto podařilo objevit, že ,ta naše‘ měla příkop, obkružující celou osadu a za ním hroby,“ popisuje archeolog Ladislav Stančo. 
Tatiana Čabáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Už 20 roků. Vždy na jaře a na jeseň se archeolog Ladislav Stančo přesune na několik obtížně. On do Uzbekistánu k diskům a jakých miliony od obyvatel. Alexander velký na toto území bylo mnohokrát úspěšný. Za svým týmem objevili sídliště staré 2000. Z rukou ale i pohrabáč vzkázal zajímavými nález mít má titul doc. a veď je Ústavu pro klasickou archeologii na Univerzitě Karlově v Praze. Od mikrofonu zdraví Tatiana Čabáková.

  • Vítejte v hovorech. Dobrý den. Ladislav i do Uzbekistánu jel s dítě na archeologické průzkumy 20 roků. Ale Skura CASA budeme věnovat samotným průzkumům. Tak já bych se ráda rozprava lana je skoro o tom, co zažíváte, když přijdete na to město, kde chce ČEZ kop a ti jako se vám dary aklimatizováni na tamější krajinu, která vyvěrá vězení jako kamen na poušť. Rozhodně to něj je sympatické. Město bych povídala.

  • No, to je možná sporný pohled a určitě se bude lišit odpověď moje. Ale šel by se odpověď třeba mých studentů, kteří přijíždějí poprvé, protože já, jak tam s tím těch zmiňovaných 20 let, tak už jsem si zvykl na ty podmínky a těším se na ně, protože ta krajina mi je příjemná. Asi jinak bych se tam nevracel. Ale pro toho, kdo tam přijde poprvé za zelené střední Evropy z Čech nebo ze Slovenska, tak je to šok. Je tam horko, sucho a chybí tam lesy. Chybí tam zeleň, ta jen v takových malých oázách, takže se na to člověk musí opravdu aklimatizovat. Je to náročné, už je to přivádět k různým zdravotním problémům, nejčastěji se zažíváním anebo s množstvím sluníčka, k nějakým úpalům, úžehům atd..

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají