Host Lucie Výborné

Ten druhý Moravec, František. Inicioval Anthropoid i činnost odboje v Británii, připomíná vojenský historik Tomek

Host Lucie Výborné

Ten druhý Moravec, František. Inicioval Anthropoid i činnost odboje v Británii, připomíná vojenský historik Tomek
Historik Prokop Tomek vydal sborník Moravcových analýz

Radiožurnál

V předvečer obsazení Československa vzal šéf vojenského zpravodajství František Moravec archivy a odletěl s nimi do Británie. Zahájil odboj a pro BBC začal rozebírat dění na bojišti. „Velice logicky argumentuje, že Německo nemá možnost válku vyhrát, protože ta operace je tak velká, že to nemůže svými zdroji zvládnout. Tento způsob práce s informacemi je velkou školou i pro současnost,“ míní Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu, který vydal sborník Moravcových analýz.
Lucie Výborná

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte podcast pořadu Host Lucie Výborné.

  • Krásné dopoledne. Dobrý den. Mým hostem je dneska historik Vojenského historického ústavu Prokop Tomek. Vítám vás tady. Dobrý den. Dobrý den. Přede mnou na stole leží kniha, londýnské rozhlasové komentáře generála Františka Moravce, muže, který by neměl být zapomenut. Já už jsem tady vzpomínala před chvílí minisérii. Myslím, že ČT anatomie zrady. Kdo to viděl, ten si Emanuela a Františka Moravce asi nesplete. Ale přece jenom nějaká podobnost. Oba vojáci legionáři, dokonce i to rozhlasovém vysílání tam bylo na obou stranách.

  • Ano, určitě. On oba dokonce byli plukovníci. Měli prostě trošku podobné osudy. Myslím, že i tím, že prodělali tu legii. A vlastně první komentář, který vysílal František Moravec z Londýna v roce 1941, tak vlastně polemizoval a jako jako bojoval trošku s tím Emanuelem Moravcem a nějak ho odhaloval, dá se říct?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají