Hobby magazín speciál

Vodní ptactvo nejlépe nekrmit vůbec! Doporučuje zvířecí záchranář

Hobby magazín speciál

Vodní ptactvo nejlépe nekrmit vůbec! Doporučuje zvířecí záchranář
Kachny a labutě

Plzeň

Šéf Záchranné stanice živočichů Plzeň Karel Makoň zdůrazňuje, že lidé při přikrmování vodních ptáků zapomínají na soudný rozum. Dávají jim nevhodné krmení a ještě k tomu v nadměrném množství.
Soňa Vaicenbacherová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hobby magazín omyly.

  • Tentokrát se s pěstitelkou bylin Štěpánku Janoutovou zaměříme na zimolez. Zimolezu je více druhů a možná bychom je tak jednoduše mohli rozdělit na okrasné a užitkové.

  • Zimolezu den po celém světě až 180 druhů a jenom u nás ve volné přírodě, tak jsou to dva druhy zimolez Černý a zimolez obecný. Tyto zimolezy najdeme v lesích kolem řek a mají plody, které ovšem jsou jedovaté. Většina plodů zimolezu, kromě teda kamčatského, o kterém budeme hovořit, tak jsou jedovaté. Používají se také okrasné keře zimolezů. Té většinu zimolez tatarský, který se dává do různých parkových výsadeb nebo na zahradu. Ale ty také nebudeme jíst. A potom jistě znáte o vývoj liánu zimolez ovíjivý, který je znám pod jménem Družec Wericha, který úplně opojně, nádherně voní vlastně skoro celé léto o výplaty. A ten také nefunguje jako léčivá rostlina, ale jenom jako okrasná a velice příbuzného a velice podobnou roli. Ano. V zimě jela s japonský, který se teda používá v čínské medicíně jako léčivka. A tady bychom použili květy při problémech s dýcháním, s horečkami. Dělala se z něj čaj, který se popíjí při těchto neduzích. A stejně úplně můžeme použít i větvičky. Také si z něj pořídíme odvar. Plody zimolezu Japonska také nebudeme jíst. Ty jsou toxické.

Ostatní také poslouchají