Příběhy 20. století

Německá válka a komunistická pomsta. Příběh odbojové skupiny bratří Mašínů (2. část)

Příběhy 20. století

Německá válka a komunistická pomsta. Příběh odbojové skupiny bratří Mašínů (2. část)
Druhý zleva Vladimír Hradec, Milan Paumer v uniformě, Josef Mašín

Plus

V noci z 3. na 4. října 1953 odešli členové protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů z Československa do Východního Německa. Ctirad neboli Radek Mašín, Josef Mašín, Milan Paumer, Zbyněk Janata a Václav Švéda mířili na Západ – jak se brzy ukázalo, čekala je téměř měsíční strastiplná cesta a boj s mnohatisícovou přesilou.
Adam Drda

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začínají příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vyprávíme osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činech.

  • V noci z třetího na čtvrtého října 1953 odešli členové protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů z Československa do východního Německa. Ctirad neboli Radek Mašín, Josef Mašín, Milan Paumer, Zbyněk Janata a Václav Švéda mířili na západ. Jak se brzy ukázalo, čekala je téměř měsíční strastiplná cesta a boj s mnohatisícovou přesilou při příležitosti 70. výročí Mašínova české německé války. V Německu jí však říkali Česká válka. Čechem, který se v příbězích 20. století vracíme k celé historii skupiny. První část dvoudílného pořadů, pojednávající především o akcích skupiny v Československu, najdete na stránkách ČRo Plus. Druhý díl právě začíná. Provází vás Adam Drda.

  • Bratři Mašínové a spol. Opouštěli totalitní Československo, neboť došli k závěru, že sami nebudou schopni vést efektivní odboj. Členům skupiny hrozilo zatčení. Někteří by museli nastoupit k povinné vojenské službě v komunistické armádě. Milan Paumer už byl odveden před cestou na západ. Z vojny zběhl Ctirad Mašín.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají