Historie Plus

Jindřich Heisler – neznámý přítel malířky Toyen

Historie Plus

Jindřich Heisler – neznámý přítel malířky Toyen
Toyen se spisovatelem Jindřichem Heislerem (vlevo) a architektem Frederickem Kieslerem v Paříži v roce 1947

Plus

Byl řadu let nejbližším druhem Toyen. Proslulá malířka ho během války dokonce ukrývala ve vlastní koupelně, aby jako Žid nemusel nastoupit do transportu. Společně pak v roce 1947 emigrovali do Paříže. Přesto básníka, fotografa, výtvarníka a filmaře Jindřicha Heislera zná dnes už jen málokdo.
Milena Štráfeldová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • A Cvrček usnula, napsal v roce 1953 francouzský surrealista André Breton o českém básníkovi Jindřichu Heislerovi, který v pouhých 38 letech zemřel v Paříži na selhání srdce. Heisler ovšem nebyl jen všestranný surrealistický umělec, literát a výtvarník, fotograf a filmový scénárista, ale také přítel slavné malířky Toyen. Ta s ním prožila dramatické chvíle za nacistické okupace Prahy i nový začátek v pařížském exilu. Jeho tragický příběh přiblížíme v pořadu, u jehož poslechu vás vítá Milena Štráfeldová.

  • Historie Plus.

  • Zaklepejte dvakrát za závorami deště za Heřmánkovými keři, kde kotví lodě s přízí. Lam zavírá své oči konvalinek a ukolébává v ústech pepře bolesti těhotenství. Hluboká noc kapaliny, která na jehličnatých stromech okrádá o cosi ještěrek. Hluboká noc z chlebové střídky usnutím užšího vzdechu na ňadrech plovoucího ucha.

Ostatní také poslouchají