Ex libris

Josef Guttmann předpověděl osudy střední Evropy nejen mezi Hitlerem a Stalinem

Ex libris

Josef Guttmann předpověděl osudy střední Evropy nejen mezi Hitlerem a Stalinem
Josif Vissarionovič Stalin v roce 1940

Plus

Josef Guttmann je dnes jméno povědomé jen znalcům politické scény meziválečného Československa. Vzorový levičák a Gottwaldova pravá ruka při procesu bolševizace KSČ byl na Silvestra 1933 z řad komunistů vyloučen. V dějinách KSČ se na něj mělo rychle a definitivně zapomenout.
Jan Sedmidubský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Patřilo mezi stranickou elitu, zakládající členy KSČ a svého času platil za číslo dvě nejdůležitější stranickou figuru hned po Gottwaldovi. Josef Holcman byl ovšem na konci roku 933 z komunistické strany vyloučen, a jak bylo mezi komunisty zvykem, měl být navždy vygumován z historie. Co zatím bylo a proč? Přes svůj dobový radikalismus patří Josef Kocman k pozoruhodným analytikům totalitarismu v českém kontextu? Odpověď nabízí publikace, kterou v roce 2023 vydal Ústav pro studium totalitních režimů podtitulem Josef Holcman a osudy střední Evropy mezi Hitlerem a Stalinem jejím editorem jež a Krupník, francouzský politolog a historik celoživotně spojen i s českými dějinami 20. století. A inspirativní poslech vám přeje Jan Sedmidubský.

  • Exlibris.

  • Táborský rodák Josef Gutmann, ročník 1902, měl v první polovině 20. let zdánlivě nakročeno ke kariéře ve zcela jiném oboru, než byla politika. Po studiích na pražské VŠ obchodní nastoupil jako úředník v bance. To už ale patřil k zakládajícím členem KSČ, a když pak byl v roce 925 z banky po stávce bankovních úředníků propuštěn, nastoupil do stranického aparátu jako funkcionář a novinář píšící nejprve pro brněnskou rovnost a brzy i do Rudého práva. Velmi rychle se stal předním ideologem stalinské levice v KSČ a jednou z hlavních postav tzv. bolševizace strany rybníků. Zájem o osobnost Josefa Gutmanna začal už koncem 70. let, kdy jako postgraduální student na harvardské univerzitě psal svou dizertaci o dějinách KSČ. První informace ombudsmanových pozdějších osudech získal za Krupník od Jiřího Veltruského, před únorem odborového pracovníka a posléze exilového publicisty a divadelního teoretika. Začátek svého pátrání po Gutmanovi vrub nich popisuje v předmluvě ke knize Gutmann nových textů.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají