Evropa Plus

Britská královská rodina je velmi zábavná, plná afér a skandálů, což má veřejnost ráda, popisuje historik

Evropa Plus

Britská královská rodina je velmi zábavná, plná afér a skandálů, což má veřejnost ráda, popisuje historik
Královna Alžběta II. a princ Edward na balkoně Buckinghamského paláce

Plus

Královna Alžběta usedla na trůn před 70 lety. Jedna z vůbec nejdéle vládnoucích panovnic představuje pro mnohé symbol koruny a monarchie. V Evropě leží ale i další království, knížectví nebo velkovévodství. Je jejich fungování a význam srovnatelný se Spojeným královstvím?
Pavlína Nečásková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Britská královna Alžběta druhá usedla na trůn před 70 lety. Jedna z vůbec nejdéle vládnoucí panovnicí představuje pro mnohé symbol koruny a monarchie. V Evropě leží ale i další království knížectví velkovévodství. Je jejich fungování a význam srovnatelný se Spojeným královstvím? Na to bude hledat odpověď dnešní Evropa. Plus a to u vás provede Pavlína Nečásková. Evropa plus.

  • Prohlašuji před vámi všemi, že celý svůj život, ať už bude dlouhý nebo krátký, ke své službě vám a služby celém impériu, kterému všichni patříme.

  • Tak to se budoucí královna obrátila na své budoucí oddané v rozhlasovém projevu u příležitosti svých 21. narozenin. Psal se 21. duben roku 1947. O pět let později mohla svůj slib začít plnit. Po náhlé smrti jejího otce, krále Jiřího šestého, se stala britskou král.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají