Dvacet minut Radiožurnálu

Nechceme zůstat jen montovnou. Je třeba sázet na kompetence a žádané know-how, vyzývá v otázce transformace průmyslu šéf obchodní komory

Dvacet minut Radiožurnálu

Nechceme zůstat jen montovnou. Je třeba sázet na kompetence a žádané know-how, vyzývá v otázce transformace průmyslu šéf obchodní komory
Milan Šlachta, prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory

Radiožurnál

Tuzemské prostředí ztrácí pro zahraniční investory přitažlivost. Proč se daný jev již dlouhodobě objevuje mezi investory z Německa? Jak zvýšit konkurenceschopnost naší ekonomiky? A co udělat pro to, abychom si udrželi zahraniční kapitál? Vladimír Kroc se ptal Milana Šlachty, prezidenta Česko-německé obchodní a průmyslové komory, která atraktivitu České republiky posuzovala vlastním průzkumem.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Proč je Česko dlouhodobě ztrácí pro německé investory na atraktivitě? Jak zvýšit konkurenceschopnost naší ekonomiky? Co udělat pro to, abychom si udrželi zahraniční kapitál?

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes prezident česko-německé obchodní a průmyslové komory Milan Šlachta. Zdravím vás. Dobrý den. Dobrý den. Rozhovor natáčíme po 10. hodině dopoledne. Atraktivita Česka pro německé investory je nejnižší od roku 2011. Z vašeho konjunkturálního průzkumu vyplývá, že pokud by se znovu rozhodovaly o umístění své investice, tak by 17 % z nich si Česko nevybralo. Proč?

  • Těch 17 % je samozřejmě horší výsledek než v minulých letech, ale stále je tady 83 %, který by tu investici zopakovaly. Podle průzkumu, kde té HK naše konjunkturálního průzkumu je silnou stránkou pro investování v ČR rozhodně nadále její členství v EU. Kvalitní infrastruktura hlavně v oblasti telekomunikací, zásobování energií, ale i podmínky pro logistiku jsou hodnocení celkem pozitivně. Dále atraktivita ČR dána kvalitou a dostupností lokálních dodavatelů. To také není všude na takové úrovni jako u nás. Ano. A kladně hodnocena i právní jistota nebo platební morálka. A na tom se dá stavět.

Více z pořadu