Jak to vidí...

Josef Šlerka: Češi reagují na nabubřelost a blbost ruské propagandy. „Kaliningrad je náš,“ vzkazují na sociálních sítích

Jak to vidí...

Josef Šlerka: Češi reagují na nabubřelost a blbost ruské propagandy. „Kaliningrad je náš,“ vzkazují na sociálních sítích
Kaliningrad

Dvojka

Vylhaná referenda nařízená Moskvou v okupovaných ukrajinských oblastech o jejich připojení k Rusku vyvolala bouřlivé reakce i na sociálních sítích. Tou nejvýraznější je debata o fiktivním připojení ruského Kaliningradu k Česku. Založil ho totiž Přemysl Otakar II. O čem všem to vypovídá? A proč v tom lze spatřovat prvky karnevalové kultury? Analytik Josef Šlerka ještě popíše proměnu komunikační strategie Ukrajiny a Ruska, a vysvětlí, proč je lež a klam pevnou součástí války.
Jan Burda, Josef Šlerka

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jsme se s Josefem Šlerkou před začátkem pořadu shodli, že doba není moc veselá a je potřeba podporovat každý vtipný nápad a každou vtipnou myšlenku. Letadlová loď Karel Gott nebo ponorka Helena Vondráčková. To jsou obrázky nebo tím popisujeme fotografie, fotomontáže z Twitteru. Ten ten polský a český zejména se se baví fiktivním připojením kaliningradské oblasti s, tedy té části Ruska, která leží u pobřeží Baltského moře mezi Polskem, Běloruskem a Litvou, připojením k Česku. A je to recese. Ti vtipálci na Twitteru argumentují tím, že Kaliningrad zkrátka byl založen na počest českého krále Přemysla Otakara druhého a je to obrovská smrště. O čem to vypovídá? Chybí nám, chybí nám vtip, chybí nám nějaký ventil.

  • Já možná jenom začátek pro posluchače, kteří nejsou orientovaní v tom se tě různých sociálních sítí, protože ten Twitter je přece jenom síť, která je v Čechách menší, asi půl milionu uživatelů zhruba. Tak vlastně na to, jestli ti lidé sdílejí krátké zprávy a většinou je to přirovnáváno k takové párty, že jste někde a chodíte s důvod stolu a říká to nějaké zajímavé poznámky a a občas sdílíte něco zajímavého a v prostředí této své.

  • Co se vlastně zrodil, ten fenomén, o kterém já si trošku myslím, že nám přeteče v příštích dnech i do prostředí jiných sociálních sítí a myslím si, že nakonec se prožene i těmi řetězovými e-maily, protože je to fenomén, který ukazuje internet takový, jaký ve skutečnosti je. To znamená svět, ve kterém se informace šíří velmi rychle, kde každý má možnost něco k nim přidat a tvořit svět, ve kterým u humor nakonec jako je největších zbraní. A já z toho mám takovou až dětinskou radost, protože je to něco, co mě v té mysli vrací zpátky k projektům, jako byl třeba server v určen, který už dneska si posluchači mají spíš spojení s hnutím ANO nemusí, který vlastně byl schopný s tím tzv. tréninkem na jednu stranu vytočit spoustu lidí, ale na druhou stranu ukazovat na důležitý problémy. No a teď, co se stalo? Já myslím, že to je původně polská iniciativa nebo ten první článek byl polský. My jsme se bavili o tom, co začátkem vysílání, že Poláci mají i vtipy o naší armádě vlastně poměrně dost rádi. Já jsem vlastně poměrně dost nedivím a to celý začalo vlastně tím tím, že by mělo být vyhlášení to referendum. Dneska když se podíváte na internet, tak existuje petice, která žádá připojení. Twitter už tvrdí, že se tak stalo a vlastně produkuje další a další jako vtipy na téma na téma toho, že Královec je český a mých Královec bridge jinému Čech, jak jen je tam.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají