Dnešní Plus

Ústřice mohou zmírnit dopady hurikánů. Jejich skořápky poslouží k výstavbě ochranných útesů

Dnešní Plus

Ústřice mohou zmírnit dopady hurikánů. Jejich skořápky poslouží k výstavbě ochranných útesů
Ústřice

Plus

Letošní romantické večeře na svatého Valentýna ve Spojených státech amerických mohou zmírnit dopady hurikánů a bouří. Ty hodně sužují státy podél Golfského zálivu kvůli mizejícímu pobřeží a stoupající hladině moře. Pokud si ale zamilované páry ve státě Louisiana dají místní oblíbené ústřice, poslouží skořápky od nich jako materiál k výstavbě ochranných útesů. V New Orleans o tom natáčela Daniela Vrbová.
Daniela Vrbová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V restauraci kopr Wine v centru města servírují ústřice teprve od loňska. Nabízejí klasickou úpravu, která podtrhne jejich čistou chuť, ukazuje mi v kuchyni zástupkyně šéfkuchařky.

  • Emily Johnsonová éře probíhat i jiné. Během her by ale že si podáváme s šalotkou zálivku, miňonek a v běžných hodinách k tomu ještě nabízíme verš s čatní zbla dimery nebo s majonézou, citrónem a pikantní omáčkou.

  • Jen s. Týdně se takto prodá kolem stovky kg ústřic. Jejich skořápky tak mají v celkovém odpadu z kuchyně velký podíl a dříve končily na běžné skládce přesto, že je lze recyklovat. Zástupkyně šéfkuchařky Emily Johnsonová chtěla být ke zdrojům šetrnější, a tak zavolala do neziskové organizace koalice na obnovu louisianského pobřeží.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají