Dnešní Plus

Kolik lidí v rodině, tolik pojetí spravedlnosti. Proč je těžké odpouštět nejbližším?

Dnešní Plus

Kolik lidí v rodině, tolik pojetí spravedlnosti. Proč je těžké odpouštět nejbližším?
Jan Siřínek

Plus

„S našimi nejbližšími máme nejhustší a nejdlouhodobější zkušenost, nejkomplikovanější paměť. Je to těžké, protože tam je často otázka, kdo je ten odpouštějící – kdo je dlužník a kdo věřitel,“ vysvětluje v doprovodném rozhovoru k podcastové sérii s názvem Odpustit? klinický psycholog a psychoterapeut Jan Siřínek. Poslechněte si, jak zpracovávat křivdy v rodinách: proč není odpouštění vždy na místě?
Renata Kropáčková, Veronika Ruppert

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Blíží se první adventní víkend a ten bude na plusu ve znamení odpouštění. Tuto neděli třetího prosince má premiéru nová podcastová série s názvem odpustit. Za tím slovem je ale otazník, protože pět skutečných příběhů, které zachytila autor Karolina Ahmedová, nemá jen dobré konce. Vypráví o těžkých životních výzvách a o hledání smíření se sebou samým, s blízkými lidmi i se světem okolo nás. Poslechněte si teď krátkou ukázku z jednoho z pěti rodinných dramat. Uslyšíte čtyřicátníka Martina, který v dětství čelil šikaně od soudružky učitelky, které vadilo jeho tělesné postižení. Nese si také pocit křivdy vůči rodičům, kteří ho na základní škole umístili do vzdáleného vzdělávacího ústavu pro postižené. Těžce nesl, že se vídali pouze o víkendech. Otec už nežije, ale s matkou Martin nachází cestu ke smíření.

  • Když jsme malí, tak si přejeme, aby ty naše rodiče byli úžasný. Nejlepší jediný a dospělí je zjistit, že oni takoví úplně nejsou. A myslím si, že jako guvernér zralosti patří si taky uvědomit, že to, co je nám lidi, a ono to pak může mít tuto úlevu i na druhou stranu zjistit, že já taky nemusím jet úplně dokonalé, tak mi to nějak pomohlo vlastně ji snížit nějaký svoje nároky na sebe.

  • Proč je tak těžké odpouštět našim nejbližším? Jak můžeme zpracovávat křivdy v rodinách? Kdy odpustit lze a kdy už ne? Nebo proč nestačí jen zapomenout? O tom teď budeme mluvit s klinickým psychologem a psychoterapeutem Janem Siřínkem. Vítejte ve studiu. Dobrý den. Dobrý den. Zdravím vás.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají