Archiv Plus

Charta 77 na vlnách Svobodné Evropy

Archiv Plus

Charta 77 na vlnách Svobodné Evropy
Technické zázemí

Plus

Podpis, perzekuce, výslech, zatčení, proces, uvěznění, rozhovor a vzpomínka – to vše lze najít v souvislosti s Chartou 77 v dochovaném fragmentu archivu rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Málo známé jsou například vzpomínky básníka a překladatele Jana Vladislava na počátky Charty 77, které pocházejí z roku 1987 – načteny byly tehdy redaktory Svobodné Evropy a my jsme z nich vybrali dvě krátké ukázky.

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Výslech, zadržení, proces a vězení. Konkrétně Jan Vladislav, Václav Havel, vodka Bednářová a Josef Zvěřina, tedy Charta 77. V nahrávkách rozhlasové stanice Svobodná Evropa vybral a uvádí Pavel Hlavatý.

  • Plus.

  • To byl ten velký a nezapomenutelný leden 977. Říkám velký a nezapomenutelný, ale právě jsem velikost a váha těch událostí a všech pozdějších komentářů diskusí choval. I Hana způsobila, že se ten velký pokus o očistu zjednodušil v několik ustálených obrazů, vět a slov a že jsme poněkud pozapomněli, co to mělo všechno za význam pro lidi, kteří to prožívali, ať už přímo a zblízka, nebo zpovzdálí a nepřímo.

Ostatní také poslouchají