Zvídavec Evy Sinkovičové

Znáte „medvědokočku“ binturonga? Málo známá šelma pomáhá sázet fíkovníky

Zvídavec Evy Sinkovičové

Znáte „medvědokočku“ binturonga? Málo známá šelma pomáhá sázet fíkovníky
Binturong

Rádio Junior

U nás není příliš známý. Pojďmě se o něm něco dozvědět. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Můj milý zvědavci, vítejte u dalšího dílu. Pojďme se rychle něco nového dozvědět. Jméno Pinturault vám nejspíš nic neřekne. Ale myslím, že stojí za to toto zvířátko poznat. Jde o největší Cvetkov. I tou šelmu. Pochází z tropických pralesů jihovýchodní Asie. Zdržuje se v korunách stromů, konkrétně v nejvyšších patrech pralesa a výborně šplhá. Je to ale i dobrý plavec. Ve větvích dokonce i spí a odchovává mláďata. Pobyt na Zemi by pro něj byl nebezpečný. Snáze by jej objevili lovci, kteří loví bytu rok i pro maso i kvůli obchodování s exotickými zvířaty. Stromová šelma bytu. Rok je nejaktivnější, za šera je to všežravec. Nejraději má sladké plody, třeba fíky, ale dá si i ryby, listy, výhonky nebo malé obratlovce. Bytu Romů se významně podílí na šíření semen nejrůznějších stromů, třeba právě fíkovníků. Semena projdou trávicím traktem a Barunky rozsévá po celém lese mezi změkčení tvrdého osemení trávicími enzymy bytu. Rok. Aby semena vůbec nevyklíčila, by. Maturant má dlouhý chápavý ocas, což je u šelmy celkem výjimka. Jeho otce si navíc tak silní, že se za něj může dvacetikilová šelma klidně zavěsit a unese ji. Šplhání by neurologovi usnadňují i silné Tlapy s ostrými drápy. Jeho jméno má malajský původ, v angličtině se ale nazývá by raket, tedy medvěd o kočka. A když se na něj podíváte na fotce, zjistíte, že označení celkem sedí bytu rok. Má dlouhou hrubou srst a většinou je zbarvený do ohně do černa. I Pinturault stejně jako jiní cibetek o vytí. Má na zadku umístěné pachové žlázy. Je to samotář a jde o klidné a mírumilovné zvíře. Dá se celkem snadno ochočit a v některých oblastech se chová jako domácí mazlíček bytu. Rok může vážit až 25 kg. V přírodě se dožívá asi 10 let, ale v zajetí se dožili někteří rekordmani i přes 20 let. Pinturault je zatím na seznamu ohrožených druhů označený jako zranitelný. Hlavní příčinou úbytku jedinců v přírodě je určitě kácení původních lesů. Na nich jsou totiž bytu Romové bytostně závislí. V odlesněné krajině ani v druhotných lesích nepřežijí. V Česku si můžete prohlédnout třeba v zoo v Olomouci, Ostravě nebo v Praze a v Plzni. Co na tuto roztomilou šelmu říkáte? Holky a kluci, pokud chcete o tom, kdo je to Pinturault, někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat. Tak nevadí, už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, to k mé určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce. Tak ahoj.