Zvídavec Evy Sinkovičové

Vlk, který vypadá jako vysoká liška? Seznamte se s podivným vlkem hřivnatým

Zvídavec Evy Sinkovičové

Vlk, který vypadá jako vysoká liška? Seznamte se s podivným vlkem hřivnatým
Vlk hřivnatý

Rádio Junior

Čím se živí? Jaké zvíře svou chůzí připomíná? Kde žije a jak mu přezdívají domorodí indiáni? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Zdravím všechny zvědavce. Dnešní zajímavost je na přání naší posluchačky Adély. Pověřila mě, abych něco zjistila, a tak jsem se do toho pustil. A pojďme na to. Je to zvláštní vlk nebo podivná Liška. Tato jihoamerická šelma s dlouhýma nohama, která se pohybuje mimo chudnou chůzí, působí rozhodně dost netypicky. Pochází z čeledi psovitých, ale od svých příbuzných vlků obecných, se liší v celkem dost věcech. Rok hřivna té se liší hlavně vzhledem. U domorodých indiánů se mu přezdívá vysoká Liška. Zároveň má specifický styl chůze a jeho nohy trochu připomínají chůdy. Mnohem častěji než vlci obecní si smlsne na ovoci a zelenině. A ne loví ve smečkách. Býložravá strava může tvořit až 50 % potravy tohoto vlka, kterému se říká i pes hřivna té. Domovem samotářského Vlka jsou křovinaté lesy a savany s bažinami a s hojnou vegetací. Svou oběť nepronásleduje jako vlk obecný, ale ani na ni opatrně nečíhá jako liška. Pohybuje se ve vysoké trávě, a když vidí kořist, rychlými skoky ji chytí a hned sežere. Vlk hřivna té pohybuje při chůzi naráz přední i zadní končetinou a pak váhu těla přesune na zbylé dvě končetiny. A výsledkem je houpavá chůze, která připomíná pohyb žirafy. Umí taky velmi dobře skákat, v přírodě je ale k vidění jen výjimečně. Je totiž plachý a na lov se vydává hlavně v noci. Jde o téměř ohrožený druh. Jeho přirozené prostředí se totiž postupně mění na pastviny a pole a vlkovi hřivna Tému se pak špatně loví. Zdivočelí psi pak mohou velká hřivna toho nakazit nejrůznějšími infekčními nemocemi. Tato šelma s rezavě žlutou až hnědou srstí a černými nohama se dá ale spatřit v mnoha zoologických zahradách u nás, třeba v Praze, v Brně nebo v Plzni, vyrazíte tyto zvláštní vlky, kteří vypadají jako liška na chůdách. Navštívit. A holky a kluci, pokud chcete o zvířeti, které připomíná zvláštní dlouhonohou lišku, někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat? Tak nevadí, už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu s výdaji. Chce. Tak ahoj.

Více z pořadu