Zvídavec Evy Sinkovičové

Věděli jste, že na světě neexistují dva stejné lidské hlasy?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Věděli jste, že na světě neexistují dva stejné lidské hlasy?
Hlas je charakteristický znak naší osobnosti

Rádio Junior

Víte, co je akusticko – fonační reflex? Jaká disciplína se zabývá poruchami hlasu a jak se nazývá nejvyšší ženský hlas? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Čau. Holky a kluci, vítám vás u dalšího dílu. Také jste už zvědavý na tu dnešní zajímavost? Tak pojďme na to. Lidský hlas je vlastně zázračný. Je to charakteristický znak naší osobnosti a je jedinečný. Na světě totiž nejsou dva úplně stejné hlasy. Navíc je odrazem naší duše. Náš projev totiž není spojen s tím, čím bychom chtěli být, ale opravdu odráží to, kým jsme. Částečně ho ovlivňuje naše vrozená anatomická výbava, ale záleží i na tom, jak na tento náš tzv. nástroj umíme hrát. Lidský hlas je výsledkem evoluce, nezbytný pro přežití našeho druhu. Pomocí hlasů udržujeme kontakt s vnějším světem. Indové například vnímají lidský hlas jako nejdokonalejší hudební nástroj. Zpěváci a zpěvačky jsou v Indii uctívání. Výzkumy ukázaly, že obyčejný zpěv je účinným terapeutickým prostředkem. Lidský hlas je zvuk vznikající modelováním proudu vzduchu kmitajícími hlasivkami. A právě hlasivky jsou nejspíš nejdokonalejším svalem lidského těla. Dokáží příčně i podélně i vlnovitě kmitat a zvládnou až desítky 1000 kmitů za minutu. Zjistilo se, že to, jak jsou napjaté svaly hlasivek, odpovídá našemu emočním ústavu. Určitě si vzpomenete, že když jste měli strach nebo trému, tak se vám stáhlo hrdlo i hlasivky. Řešení je ale celkem jednoduché. Stačí si trochu zazpívat a hlasivky se uvolní. Postačí dokonce i neslyšitelné mručení a hned se budete cítit lépe. Není napětí. Najednou je hned jasnější, proč při různých obřadech mniši i několik hodin hlubokými hlasy opakují verše svatých písem, uvolní se hlasivky, napětí a bloky a dojde k očistě. Proto je také dosud populární zpěv ve sboru. Lidé se při této aktivitě cítí dobře. Jedinečnost každého hlasu je částečně způsobena odlišnou frekvencí. Ta je dána vlastnostmi hlasivek. Hlas je ale jedinečný i díky své barvě. Lidský hlas se také mění s věkem. V době pohlavního dospívání výška hlasu klesá. Hlasy v různých výškových polohách mají také různé názvy. Nejvyšší ženský hlas je soprán a nejhlubší kontraalt. U mužů je pak nejvyšší nazýván kontra tenor a nejhlubší kontrabas. Pokud řešíme nějaké problémy s hlasem, je dobré zajít na foniatrii. Jde o specializovanou disciplínu Orel, která se zabývá poruchami hlasu. Každý z nás má také od narození jakýsi akustickou fonační Reflex. Znamená to, že to, co se nám dostává do uší, vkládáme i do našich hlasivek. Pokud tedy například jeden z rodičů mluví hlasem s vrozenou vadou, je vysoce pravděpodobné, že dítě poruchu převezme. Všimněte si, že rodič a dítě nebo dva sourozenci mluví často velmi podobně. Mají to zkrátka odposlouchané. Milý zvědavci, až vám bude smutno, tak si zazpívejte nebo zamručí. Teď už víte, že to opravdu pomáhá. Moji milí zvědavci, pokud chcete o tajích lidského hlasu někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat. Tak nevadí, už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.