Zvídavec Evy Sinkovičové

Tohle podivné černé vejce prý prodlužuje život. Kde ho seženete?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Tohle podivné černé vejce prý prodlužuje život. Kde ho seženete?
Tohle vejce má prý zázračné účinky

Rádio Junior

Kdo sní vejce z japonského údolí Owakudani, bude prý žít o 7 let déle. Čím je takhle pochoutka zvláštní a proč to v údolí podivně páchne? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Moji milí zvědavci, vítejte u dalšího dílu. Pojďme se rychle něco nového dozvědět. Černé vejce, které vám prodlouží život o sedm let. Prý to umí, ale těžko říct. Můžete se vydat do japonského údolí o vaku Dany a vyzkoušet to na vlastní kůži. Po obřím výbuchu před zhruba 3000 lety se zde vytvořil kráter plný horkých pramenů a později se z něj stala turistická atrakce. Právě v horkých sirných pramenech se vaří slepičí vajíčka, jejichž skořápka pak získá černou barvu. Když sníte takové vejce, tak podle legendy prodloužíte svůj život o sedm let. Vejci se říká Kuro tam. Vaří se 60 minut zhruba v 85 stupňovém sirném pramenů. Pak je ještě 15 minut v horké páře v ocelových koších a pak už si na sirném černém vejci můžete pochutnat. Černá barva vzniká díky reakci se sirovodíkem. Při vaření vajíčka voní a chutnají po síře, ale prý jsou dobrá. Od stanice lanovky o vaku Dany ve výšce 1044 m se pokračuje 15 minut do kopce a pak už čekáte, až vám váš průvodce do připraví sirné vajíčko. Mezitím cítíte a pozorujete unikající sirné výpary, které jsou důkazem vulkanické činnosti. Kolem vás bublá voda. Jde o opravdu výjimečné místo, protože vulkán je stále aktivní. Okolí se pořád mění. Některé cestičky, kde ještě před pár lety byly naučné okruhy, jsou nyní zavřené. Místní se snaží území zpevňovat a zajišťovat, aby mohl turista prožít co největší, ale taky co nejbezpečnější zážitek. Proč má ale černé vajíčko prodloužit život, to vlastně nikdo neví. Možná je za tím nějaká tajemná legenda, o které nevíme. Možná je to jen marketingový tah na turisty. Ať je to jakkoliv, tak to funguje. Japonci i turisté si pochutnávají na černých vejcích ve velkém. Je hezké věřit v prodloužení života. A důkazem, že to funguje, může být i to, že Japonci patří k nejdéle žijícím národům světa. Možná za to opravdu mohou vajíčka Kurta. Magor. Co my víme? Holky a kluci, pokud chcete o vejci zvaném Kuro tam a k někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat. Tak nevadí, už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.

Více z pořadu