Zvídavec Evy Sinkovičové

Proč si nepořizovat rozkošného kynkažu jako mazlíčka? Paris Hilton by mohla vyprávět

Zvídavec Evy Sinkovičové

Proč si nepořizovat rozkošného kynkažu jako mazlíčka? Paris Hilton by mohla vyprávět
Kynkažu je roztomilá šelma

Rádio Junior

Kde žije? Čím se živí? A co má společného s Paris Hilton? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Z výlevky a zvědavci. Moc vás zdravím a vítám vás u dalšího dílu. Pojďme se rovnou vrhnout na tu dnešní zajímavost kin. Každý je malá stromová šelma, příbuzní King. A že jsou mývalové a nosálové. A když je potkat King až u můžete ve Střední a Jižní Americe. Vzhledově připomíná trochu opici. Možná taky malého medvídka, ale je to malá šelma s chápavým ocasem. Pojídá hmyz a malé obratlovce, jako jsou žáby a ptáci. Pochutná si ale taky na ovoci, bobulích a libuje si v nektaru. Z květin. Má totiž velmi dlouhý jazyk, asi dvaceticentimetrový. Díky tomu může mobilizovat nektar i z hlubokých květů. Díky jazyku v deštném pralese plní i důležitou roli opylovače. Roznáší semena rostlin. Noční živočich King a žiji se pohybuje v korunách stromů, obývá horní stromové patro, přes den spí v dutinách stromů a po setmění se vydává za potravou. King až u výborně šplhá po kmeni stromu. Leze klidně i hlavou dolů. Pomocí ocasu se přidržuje ve větvích při konzumaci potravy, a taky s ním udržuje rovnováhu. King až osm a sametově hebkou hustou srst, která slouží této šelmě jako taková pláštěnka a udržuje ji v suchu. Jde o samotářské zvíře s ostrými drápky. V přírodě má k inkasu mnoho nepřátel. Dravé ptáky, ale třeba i jaguáry. Tak jsou King až uloveni lidmi, a to pro maso a kvůli kožešině. Zatím sice k inkasu není na seznamu ohrožených druhů, ale populace ohrožena ztrátou přirozeného prostředí i ilegálním obchodem se zvířaty. King a že je opravdu roztomilá šelma s velkými očima a kulatou hlavičkou. A možná právě proto mají lidé pocit, že by šelma mohla být exotickým domácím mazlíčkem. Odborníci před tím ale varují. King a že jsou citliví na prudké pohyby. Ale k ní jsem to také celkem mrzouti. A kdo ruší jejich klid, toho kousnout King až uměla i slavná celebrita Paris Hilton. I tu ale šelma pokousala. King a že je zkrátka divoké zvíře, které se nikdy nestane mazlivým sociálním tvorem. Proto je lepší obdivovat tvorečka ve volné přírodě. Moji milí zvědavci, pokud chcete okýnka, že někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat. Tak nevadí. Už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.