Zvídavec Evy Sinkovičové

Brambora zvládne pohánět hodiny i rozsvítit žárovku. Jak to funguje?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Brambora zvládne pohánět hodiny i rozsvítit žárovku. Jak to funguje?
Bramborové hodiny

Rádio Junior

Opravdu existují barmborové hodiny? Jak to s touto přírodní bakterií je? Můžete si je vyrobit i doma? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Holky a kluci, vítám vás u nového dílu. Zvědavce, pojďme se společně vrhnout na tu dnešní zajímavost. Věděli jste, že můžete mít hodiny, které nejsou na klasické tužkové baterky, ani je nezapojujete do elektřiny, ale pohání je brambora. No vážně, můžete si je vyrobit doma anebo si pořídit celou sadu na jejich výrobu a pak už si z domova vzít jen bramboru. Hodiny jsou navíc ekologické. Jak by to taky mohlo být jinak, když je pohání přírodní baterie s brambory, ale může to být třeba i citron nebo pomeranč. Pro tentokrát ale zůstaneme u brambory. Co je na pokus s bramborou potřeba? Například v balení s bramborovými hodinami najdete dva zinkové proužky. Dva měděné proužky slouží jako dvě různé kovové elektrody, drátky k propojení digitální hodiny. A je to. Pak už vám stačí jen dvě brambory. Vědci z univerzity v Jeruzalémě navíc zjistili, že mnohem více síly dostanete z brambor, které předtím uvaříte. Zřejmě dojde varem k narušení buněčných membrán v bramboře a díky tomu je brambora schopna generovat více elektrického proudu. Energie získaná z brambory je samozřejmě levnější než ta z běžné baterie. A jak k vytvoření elektřiny vlastně dochází? Díky chemické reakci. Kyselina bramborová vytváří vodivou reakci mezi elektrodami. Když se po té elektrody spojí, uvolní potřebnou energii. Nejsou brambory úžasné? Kromě toho, že jde o chutnou a výživnou potravinu, existují ještě další způsoby jejich využití? Zkuste pokus s bramborovými hodinami nebo jen s rozsvícením žárovky i doma. Na internetu najdete mnoho návodů a s pomocí rodičů to určitě zvládnete. Můžete mi pak poslat výsledek, a kdyby se pokus nepovedl, vždycky si můžete na bramboře alespoň pochutnat. Moji milí zvědavci, pokud chcete o bramborových hodinách někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat? Pak nevadí, už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.