Zprávy Rádia Praha

Nadčasové tvary a zrychlení dopravy. Před 60 lety poprvé vyjela do provozu legendární tramvaj Tatra T3

Zprávy Rádia Praha

Nadčasové tvary a zrychlení dopravy. Před 60 lety poprvé vyjela do provozu legendární tramvaj Tatra T3
Legendární tramvaj T3 ze 60. let

Rádio Praha

Přesně před 60 lety uvedl Dopravní podnik hl. m. Prahy poprvé do provozu legendární tramvaj Tatra typ T3. Ta brázdí, byť s technickými úpravami a v omezeném množství, dodnes nejen pražské ulice. V roce 1962 byly zaoblené vozy T3 s inovativními podvozky designovou i technickou revolucí v provozu městské hromadné dopravy.
Adam Bejšovec

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nezaměnitelná kulatá světla a zaoblené tvary. Vozy řady T3 v různých verzích, ale s typickými znaky znají generace cestujících nejen v Praze a dalších městech u nás, ale i v zahraničí. Zavedení do pražského provozu v roce 1962 byla velká změna, říká vedoucí archivu dopravního podniku Robert Mara. Této kabině určitě nadčasovým výrokem. Tvarové řešení navrhl výtvarník František Škarda. Už bylo mu umožněno vytvořit poměrně avantgardní řešení s použitím laminátový včel, která zase umožnila větší okna, zajímavější tvarování toho vozu.

  • Provozu se projevily i technické možnosti. Byly přelomové. Ty vozy měly vysoké zrychlení a zpomalení. Dynamické parametry byly pořád lepší než u těch starých dvounápravových vlaků, takže se ta doprava poměrně zásadně zrychlilo. A posun k moderní mě v hromadné dopravě zaznamenal v roce 1962 i Česko slov.

  • I filmový týdeník. Až budou jezdit všude.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají